NEW YORK. Aprílový chemický útok v sýrskom meste Chán Šajchún vykonali vládne sily prezidenta Baššára al-Asada.
Tvrdia do experti zo Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu (JIM) Organizácie Spojených národov (OSN) a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorí vo svojej správe uviedli, že majú "dostatočné, dôveryhodné a spoľahlivé dôkazy" usvedčujúce sýrsku armádu z použitia toxického plynu sarín.

Podľa ich zistení tomu nasvedčuje napríklad to, že sýrske letky boli v čase útoku v bezprostrednej blízkosti mesta alebo to, že vzorky sarínu boli s "najväčšou pravdepodobnosťou" vyrobené s chemickým prekurzorom z "pôvodných zásob Sýrskej arabskej republiky".
Správa odborníkov z JIM podporuje pôvodné nálezy expertov z USA, Francúzska a Veľkej Británie, ktoré tvrdia, že bombu so sarínom zhodilo na mesto sýrske vojenské lietadlo. Sýria a jeho blízky spojenec Rusko, však tieto obvinenia odmietajú a kritizujú prácu vyšetrovateľov.
Najsmrteľnejší útok za posledné roky
Útok v Chán Šajchúne, ktorý sa stal 4. apríla, si vyžiadal vyše 90 obetí a bol najsmrteľnejším za viac ako uplynulé tri roky. Americký prezident Donald Trump na útok reagoval rozkazom na raketový útok na leteckú základňu sýrskej armády.
"Dnešná správa potvrdzuje, čo sme dlho vedeli, že je pravdou," vyjadrila sa vo štvrtok americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haley. "Aj napriek týmto nezávislým správam, však stále vidíme niektoré krajiny, ktoré sa snažia (Asadov) režim chrániť. Toto musí skončiť. Bezpečnostná rada by mala dať jasne najavo, že používanie chemických zbraní u kohokoľvek sa nebude tolerovať," dodala zjavne odkazujúc na Rusko.
Skúmali pozostatky munície
Vyšetrovatelia z JIM vydali správu dva dni po tom, ako Rusko vetovalo rezolúciu, ktorá by predĺžila jej vyšetrovanie na ďalší rok.
Ruský veľvyslanec Vasilij Nebenzia uviedol, že Rusko najprv počká na štvrtkovú správu a podľa toho sa rozhodne, či ďalšie vyšetrovanie podporí alebo nie.
Po jej zverejnení sa ruská misia pri OSN vyjadrila, že už začala s jej dôkladným preskúmaním.
Experti uskutočnili vyšetrovanie na základe fotografií, videí či satelitných snímok, skúmali pozostatky munície a vykonali viacero rozhovorov so svedkami. V správe tiež uvádzajú, že získali "podstatné informácie" o činnosti sýrskeho letectva v deň útoku.