WASHINGTON, BRATISLAVA. Išlo o akciu Sovietov, Lee Harvey Oswald nekonal sám a atentát si objednal viceprezident Lyndon Johnson. Máloktorú udalosť 20. storočia obklopuje toľko konšpiračných teórií ako atentát na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.
Americký Národný archív vo štvrtok zverejní 3100 nových dokumentov o atentáte z novembra 1963, objavili sa aj celé znenia ďalších 30-tisíc dokumentov, ktoré už predtým čiastočne archív sprístupnil.

Odborníci nepredpokladajú, že by asi 5 miliónov strán nových dokumentov potvrdilo teórie konšpirátorov. Môžu však doplniť chýbajúcu mozaiku udalostí, ktoré viedli k atentátu a vrhnúť zlé svetlo nielen na americké tajné služby, ale aj na ostatné krajiny.
Kennedyho zabili počas návštevy Dallasu v limuzíne bez strechy dve rany z pušky, ktorú v budove nad Dealey Plaza držal Lee Harvey Oswald, bývalý mariňák a marxista.
Atentát zachytili kamery a vyše päťdesiat rokov zábery analyzovali odborníci aj nadšenci. Odborníci sa zhodli na tom, že Oswald vraždil sám. Aký bol presný motív jasné nie je, pri prevoze do väzenia ho totiž zastrelil majiteľ nočného baru Jack Ruby. Tvrdil, že chcel len pomstiť prezidentovu smrť.
Už aj doteraz zverejnené dokumenty však naznačujú, že CIA a FBI mohli nejakým spôsobom atentátu zabrániť. A tiež ukazujú, ako s faktami počas vyšetrovania manipulovali.
CIA zakrývala dôkazy
O rozsiahlej konšpirácii siahajúcej do najvyšších kruhov americkej politiky napísal pre denník Guardian bývalý reportér New York Times a autor knihy o atentáte na J.F. Kennedyho Philip Shenon.
Tajné služby sa podľa neho snažili zakryť niektoré fakty týkajúce sa vyšetrovania.