BRATISLAVA. Za uplynulé dva roky v Indonézii verejne zbičovali viac ako 530 ľudí.
Tvrdí to ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW), ktorá vyzvala tamojšieho prezidenta Joka Widoda na ukončenie tohto "barbarského trestu".
Tresty verejného bičovania a palicovania udeľujú v Indonézii na základe islamského práva šaría, ktoré sa uplatňuje len v provincii Aceh.

Jeho zavedenie je súčasťou snáh o ukončenie ozbrojeného konfliktu so separatistami. Platí od roku 2006 a je ústupkom ústrednej vlády voči prívržencom nezávislosti.
V roku 2015 úrady v Aceh prijali revidovaný islamský trestný zákonník, ktorý trestá bičovaním mimomanželský a homosexuálny pohlavný styk.
Podľa tohto provinčného zákona súd potrestať za vzťahy rovnakého pohlavia až 100 ranami palicou, za mimomanželský pohlavný styk potom 30 ranami.
HRW však varuje, že tieto zákony ako aj tie, ktoré zakazujú hazardné hry a pitie alkoholu, platia nielen na moslimskú ale aj na nemoslimskú časť obyvateľstva. Vlani napríklad odsúdili kresťanku na trest palicovaním za to, že predávala alkohol.
Medzi ďalšie krajiny, kde je bičovanie a palicovanie formou trestu, patria Irán, Sudán, Saudská Arábia, Maldivy, Malajzia, Singapur a Brunej.
Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International by takéto tresty mohli byť považované za podobné mučeniu.
Loading
...