PRAHA, BRATISLAVA. Kauza Čapí hnízdo vznikla na objednávku establišmentu, aby poškodila Andreja Babiša. Česko opäť prijalo utečencov a médiá to taja a Tomia Okamuru by volili aj neexistujúci ľudia.
Aj na českú volebnú kampaň mali dosah hoaxy a dezinformácie. Niektorým kandidátom pritom nahnali stovky fanúšikov na facebooku alebo im poslúžili ako argumenty pri ich politických vyhláseniach.

Milióny utečencov v dedinkách
Z 256 výrokov Tomia Okamuru zo strany Sloboda a priama demokracia (SPD) označil web demagog.cz 68 ako nepravdivých a 49 ako zavádzajúcich.
Práve Okamura je známy šírením hoaxov na sociálnych sieťach. Pri kampani si pomohol známou fotkou lode preplnenej utečencami (v skutočnosti fotografia bola z roku 1991), ale aj falošným citátom Jana Wericha o moslimoch.
Strana SPD, ktorá získala vo voľbách 10,6 percenta, chce v Česku zakázať islam, obmedziť migráciu a vystúpiť z EÚ.
Roman Máca z think-tanku Evropské hodnoty tvrdí, že práve dezinformácie mali vplyv aj na volebný výsledok strany. „Určite to k dobrému výsledku prispelo, aj keď primárne sa tieto informácie dostali k ľuďom, ktorí už sú presvedčení voliči,“ hovorí analytik pre SME.
“Jeho voliči - zveličene povedané - naozaj veria, že do ich malej dedinky mieri milión utečencov v burkách.
„
SPD podľa neho na sociálnych sieťach vytvorila akési informačné geto, do ktorého je ťažké preniknúť, pretože kritiku či spochybňovanie okamžite maže a používateľov blokuje.
„Títo ľudia sa dostávajú do úplne inej reality ako tí, ktorí sledujú tradičné médiá, a podľa toho aj volia. Jeho voliči - zveličene povedané - naozaj veria, že do ich malej dedinky mieri milión utečencov v burkách,“ hovorí Máca.