Volali ju D.D. - a bolo to dávno predtým, ako niekomu vôbec napadlo volať iniciálkami Brigitte Bardotovú.
Danielle Darrieuxová (1.5.1917 - 17.10.2017) sa vo filmovom priemysle, a to nielen francúzskom, pohybovala vyše osem desaťročí. Odohrala viac ako sto hereckých rolí a v určitom období sa dokonca stala aj akousi celosvetovou ikonou - ženy napodobňovali jej účes, mužom brala dych krásou, recenzentom zas talentom.
Danielle Darrieuxová zomrela vo veku sto rokov. Jej partner Jacques Jenvrin pre médiá uviedol, že sa necítila dobre od nedávneho pádu.
Hrala inštinktívne
Rodáčka z Bordeaux mala k umeniu blízko už od detstva, pôvodne však nechcela byť herečkou. Na Parížskom konzervatóriu vyštudovala hru na violončelo a klavír.
Prvého hereckého konkurzu sa zúčastnila, keď mala štrnásť rokov. Získala na ňom oveľa viac ako len prvú filmovú rolu v snímke Le Bal. Producent jej rovno ponúkol päťročný kontrakt.
“Svet je skutočne zvláštny. V tomto kontexte je úloha umelca priniesť trochu uvoľnenia a radosti.
„
“Nádherná mladá Darrieuxová vedela hrať inštinktívne, bola talentovaná speváčka a tanečnica,” píše o nej portál Variety. “Čoskoro jej vstúpilo do cesty množstvo ďalších ponúk. V tridsiatych rokoch sa objavila v mnohých hudobných komédiách.”
Pri nich však neskončila - presunula sa k romantickým filmom, neskôr aj historickým drámam. Snímka Mayerling sa stala okamžitým medzinárodným úspechom.
Čoskoro Paríž vymenila za Hollywood a podpísala zmluvu so štúdiom Universal. Šlo však skôr o podľahnutie tlaku prostredia - ona sama nikdy nemala veľké ambície preraziť v americkom filme.
Od naivnej k sofistikovanej
Do Francúzska sa vrátila ešte pred skončením nacistickej okupácie, v roku 1940.
Pre nacistami kontrolovanú produkčnú spoločnosť natočila niekoľko filmov, spolu s ďalšími francúzskymi hviezdami šla na výlet do Nemecka. Na herečku sa zniesla vlna kritiky - napokon jej však fanúšikovia odpustili a D. D. zostala populárnou aj po vojne.
Nešpecializovala sa na žiaden konkrétny žáner, mala široký záber. Medzi najslávnejšie snímky, v ktorých si zahrala, patrí napríklad ľúbostný príbeh La Ronde, muzikál Rich, Young and Pretty, špionážny triler 5 Fingers či snímka Červený a čierny natočená podľa Stendhalovej klasiky.
“Existuje len málo herečiek, ktoré by stelesnili predstavu mnohých o tom, ako by mala vyzerať francúzska žena, tak dobre, ako Danielle Darieuxová,” píše britský Guardian.
“V tridsiatych rokoch začínala v rolách naivky, v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch však bola sofistikovaná. Dôstojný a čarovný prejav si vo filmoch ponechala aj pri vstupe do nového storočia.”
Loading
...
Uvoľnenie a radosť
V šesťdesiatych rokoch šlo natáčanie pre účely filmového plátna bokom. Miesto toho sa sústredila na televíznu tvrobu. V tých sedemdesiatych zas Danielle Darrieuxová začala vystupovať na Broadwayi či nahrávať hudbu.
Aktívnou zostala aj v staršom veku. Dokonca aj po príchode nového storočia naďalej hrala. Po roku 2000 ju diváci mohli vidieť v šiestich snímkach.
Keď sa jej v roku 2004 Cinémotions pýtal, aké je tajomstvo jej úspechu, odpovedala jednoznačne: “Vždy som vkladala väčšie úsilie do môjho súkromného života ako do kariéry. Nikdy som nedovolila, aby mi úspech stúpol do hlavy. Nikdy som si nemyslela, že som úspešnou navždy, a ani že úspech je úžasný.”
Na umení milovala to, že neteší len ju, ale aj iných.
“Svet je skutočne zvláštny,” povedala zas v rozhovore pre francúzsky L’Express ešte v roku 1997. “V tomto kontexte je úloha umelca priniesť trochu uvoľnenia a radosti."