HAAG. Kolégium Eurojustu zvolilo v utorkovom hlasovaní Slováka Ladislava Hamrana za nového predsedu tohto orgánu Európskej únie.
Hamran, súčasný podpredseda Eurojustu a národný zástupca Slovenskej republiky, nahradí Belgičanku Michele Coninsxovú, ktorá z Eurojustu odchádza.
V utorok o tom informoval Denník N a na svojej webovej stránke aj samotná inštitúcia so sídlom v holandskom Haagu.
Výsledok hlasovania bude ešte na schválenie predložený Rade EÚ.
Ladislav Hamran má 17-ročné skúsenosti ako prokurátor. V roku 2003 začal pracovať pre generálnu prokuratúru v Bratislave, kde vyšetroval a trestne stíhal prevažne ekonomické zločiny a korupciu, až ho nakoniec v roku 2007 pridelili do Eurojustu ako národného zástupcu Slovenskej republiky.
V decembri 2013 zvolili Hamrana za podpredsedu Eurojustu a v decembri 2016 ho v tejto funkcii potvrdili. Ako podpredseda bol zodpovedný predovšetkým za projekty manažovania informácií a znalostí, pričom riadil Pracovnú skupinu Eurojustu pre reorganizáciu a určovanie priorít.
Sľubuje dôveryhodný a efektívny Eurojust
Hamran v tlačovom vyhlásení na webovej stránke Eurojustu v utorok uviedol: "Som plný emócií a mimoriadne vďačný za to, že moji kolegovia do mňa znovu vložili dôveru. Dvakrát ma zvolili za podpredsedu a teraz mi prejavili tú najväčšiu česť, keď ma zvolili za predsedu Eurojustu."

"Zaväzujem sa, že budem pozorne počúvať ľudí v celej organizácii, aby som pomohol z Eurojustu urobiť dôveryhodného a efektívneho kľúčového partnera v spolupráci justičnej sféry," uviedol Hamran.
"Naplno verím v kolegialitu ako v správny postoj a pracovnú metódu pri vytváraní zdravého, efektívneho a udržateľného prepojenia medzi kolégiom a administratívou, a tiež prepojenia s externými partnermi a zainteresovanými stranami," vyjadril sa Hamran.
"Chcem, aby moje pôsobenie v úrade sprevádzala objektivita, spravodlivosť, transparentnosť a integrita. Moje dvere budú vždy otvorené. Teším sa na modernizovanie a profesionalizovanie Eurojustu," doplnil Ladislav Hamran.
Rýchle a účinné stíhanie zločincov
Eurojust má za úlohu zvýšiť účinnosť vnútroštátnych orgánov činných v trestnom konaní pri riešení závažnej cezhraničnej a organizovanej trestnej činnosti a rýchle a účinné stíhanie zločincov.
Víziou Eurojustu je byť kľúčovým hráčom a odborným centrom na justičnej úrovni v oblasti účinného boja proti organizovanej cezhraničnej trestnej činnosti v Európskej únii.
Eurojust bol založený v roku 2002. Jeho úlohou je podpora a posilnenie spolupráce a koordinácie medzi národnými orgánmi v boji proti závažným cezhraničným trestným činom majúcim dosah v rámci Európskej únie.
Každý z členských štátov EÚ vysiela na prácu v Eurojuste svojho zástupcu. Sú to skúsení prokurátori, sudcovia alebo policajní dôstojníci so zodpovedajúcimi kompetenciami.
Vzájomnou spoluprácou sa podieľajú na výkone mandátu Eurojustu týkajúceho sa koordinácie národných orgánov v každej fáze vyšetrovania a trestného stíhania.