NEW YORK. Rusko vetovalo v utorok rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) o jednoročnom predĺžení mandátu Spoločnému vyšetrovaciemu mechanizmu (JIM) OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Sýrii.
Podľa agentúry TASS hlasovala proti rezolúcii, ktorú iniciovali Spojené štáty, aj Bolívia. Kazachstan a Čína sa hlasovania zdržali.
“Toto je už dieviatykrát, čo Rusko ochraňuje Asada a jeho družinu vrahov tým, že blokuje Bezpečnostnú radu
„
Rusko ešte pred hlasovaním žiadalo, aby sa diskusia v tejto veci odložila na 7. novembra, teda po tom, čo bude známa správa misie OPCW-OSN o vyšetrovaní chemického útoku v meste Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlib zo 4. apríla. Ruský návrh však odmietla väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.
Sklamanie z ruského veta vyjadrili Spojené štáty. "Sme sklamaní, veľmi sklamaní, že Rusko stavia niečo, čo považuje za politické faktory, nad Sýrčanov, ktorí boli tak brutálne vraždení," povedala na pravidelnom brífingu hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Heather Nauertová.
Protichodné verzie
Správu o tom, kto je zodpovedný za útok sarinom v Chán Šajchúne, ktorý si vyžiadal vyše 90 mŕtvych, zverejní JIM 26. októbra, informovala agentúra AP.
Spojené štáty pripísali zodpovednosť za útok armáde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorá však použitie chemických zbraní rezolútne popiera.
Americký prezident Donald Trump v reakcii na udalosti v Chán Šajchúne nariadil raketový útok na sýrsku leteckú základňu, z ktorej údajne vzlietli lietadlá naložené chemickými zbraňami.

Sýria a Rusko, ktoré je spojencom Damasku, tvrdia, že jedovaté látky v Chán Šajchúne sa uvoľnili do ovzdušia, keď lietadlo zasiahlo povstalecký sklad chemických zbraní.
Podľa väčšiny odborníkov na chemické zbrane však také niečo ani nie je možné, keďže látky, ktoré mali byť podľa doterajšieho vyšetrovania pri tomto útoku použité, sa nesprávajú tak, že by sa samé uvoľnili pri výbuchu.
USA: Rusko chráni vrahov
Veľvyslankyňa Spojených štátov v OSN Nikki Haleyová v súvislosti s hlasovaním Rusko obvinila, že chráni vrahov.
Západné mocnosti tvrdia, že podľa všetkých dostupných informácií použili chemické zbrane proti vlastným občanom jednotky sýrskeho prezidenta Baššára Asada, ktorý sa tohto činu dopustil už aj v minulosti.
Asad a Rusko ako jeho spojenec naopak trvajú na tom, že vládne sily iba zasiahli sklad chemických zbraní, ktoré v skutočnosti patrili opozičným silám.

Podľa Haley Rusko svojím vetom iba chráni sýrskeho prezidenta Asada a nechce, aby sa svet dozvedel pravdu.
"Toto je už dieviatykrát, čo Rusko ochraňuje Asada a jeho družinu vrahov tým, že blokuje Bezpečnostnú radu," vyhlásila americká veľvyslankyňa.
Podľa ruského veľvyslanca v OSN Vasilija Nebenziu to nie je pravda. Rusko podľa neho chcelo iba to, aby sa o predĺžení misie medzinárodných inšpektorov v Sýrii rozhodovalo až po tom, ako predložia svoju prvú správu.
Podľa Haley je to však preto, že Rusko chce najprv vidieť, či inšpektori obvinia priamo Asada alebo nie, a až na základe toho chcú rozhodnúť o ich ďalšom osude.
"Takto sa to ale nerobí. Nemôžeme si vyberať a určovať, kto je zodpovedný a kto nie, podľa toho, ako sa nám to hodí," odkázala americká veľvyslankyňa svojmu ruskému kolegovi.