DEIR AZ ZOUR, BRATISLAVA. Cesta zo západného mesta Homs tam trvá vyše šesť hodín, cez nehostinnú a často neobývanú púšť. Sýrske mesto Dajr az-Zaur sa nachádza na konci sveta, opisuje ho reportér denníka Irish Times Michael Jansen.
Práve tu, v tenkom údolí rieky Eufrat, sa odohráva strategická bitka o posledné väčšie mesto v náručí samozvaného Islamského štátu. Bitka však nie je kľúčová len pre symbolický pád teroristickej skupiny, ale môže sa stať bojiskom aj medzi sýrskymi povstalcami a armádou.
Kalifát padne

Tento týždeň sa podarilo postúpiť sýrskym demokratickým silám, teda opozičnej armáde podporovanej Američanmi, južne po toku Eufratu. Dostali sa tak do tesnej blízkosti sýrskej armády a jej ruských partnerov.
K incidentom podľa televízie CNN takmer nedochádza – obe strany cez sprostredkovateľov komunikujú a cieľ je spoločný – vyhnať zo zostávajúcich štvrtí mesta džihádistov.
“Z minaretov sme počuli výzvu na boj, bomby a delostrelecké granáty na nás dopadajú tak často, akoby pršali.
„
Nie je jednoduché zistiť, koľko ľudí v obsadených častiach mesta zostáva. Z okrajových častí utekajú ľudia, nie je však jasné, kto sú islamisti a kto pod ich nadvládou len žil. Tí, čo v meste zostali, musia prežiť streľbu aj bombardovanie.
„Z minaretov sme počuli výzvu na boj, bomby a delostrelecké granáty na nás dopadajú tak často, akoby pršali,“ hovorí pre CNN Bašír Elmelham, jeden z tých, ktorému sa podarilo utiecť. Napriek tomu sú armády presvedčené, že obliehanie sa čoskoro skončí a Islamský štát ako samozvaný kalifát padne.
Sektársky konflikt
Keď k tomu dôjde, kľúčovým sa stane to, kto bude oblasť ovládať. Región je dôležitý pre obe strany. Ak by ho späť získala vláda Bašára Asada (čo je podľa webu Syria Deeply ich hlavným cieľom od začiatku roka), má nielen kontrolu nad hranicami s Irakom, ale ovládne aj ropné polia, teda dôležitý zdroj príjmov, ktorý doteraz využívali islamisti.

„Ak z tohto miesta bude môcť Asad viesť ďalšie útoky, otvára to novú sériu frontov,“ hovorí pre Time odborník na Sýriu Aron Lund z newyorskej Century Foundation.
Vládne zásahy proti civilistom by mohli spustiť ďalšie násilie. Záujmom sýrskych a kurdských povstalcov, ktorých podporujú Američania, je zase obmedziť vplyv vlády v oblasti a kontrolovať hranice.
Boje s islamistami by tak mohol nahradiť sektársky konflikt medzi kurdskými milíciami, vládou v Damasku aj ďalšími ozbrojenými skupinami. Navyše ruskí a americkí velitelia sa navzájom obviňujú z útokov na civilistov, čo len prispieva k zvyšovaniu napätia.