BERLÍN, BRATISLAVA. Bude väčší ako kedykoľvek predtým, dokonca najväčší v Európe a rozhodne suverénne najväčší v západnom svete.
V nemeckom Bundestagu ešte nikdy nesedelo viac poslancov ako v utorok, keď sa jeho noví členovia prvýkrát zišli po septembrových parlamentných voľbách. Fialové kreslá v obrovskej rokovacej sále zaplnilo rekordných 709 poslancov.
“Čím väčší je parlament, tým je ťažšie kontrolovať jeho prácu a aj vládu.
„
Podľa niektorých je to dôkazom toho, že Nemecko je fungujúcou demokraciou a počet členov vrcholného zákonodarného zboru aj preto nie je obmedzený.
Iní však dnešný Bundestag a predovšetkým komplikovaný nemecký volebný systém prirovnávajú k narastajúcemu molochu, s ktorým treba niečo urobiť.
Viac poslancov ako v Severnej Kórei
Žiadna iná demokratická krajina nemá v dolnej komore parlamentu toľko členov ako Nemci.
Rebríčku najpočetnejších parlamentov sveta vedie Čína, ktorá má takmer tritisíc poslancov. Po druhom Nemecku nasleduje izolovaná diktatúra v Severnej Kórei, v ktorej zákonodarnom zbore sedí 687 ľudí.

Napokon postačí aj údaj o celkovom počte poslancov v Európskom parlamente – je ich len o pár desiatok viac, ako v tom nemeckom (presne 751).
A hoci je Nemecko najľudnatejšia krajina Európskej únie, 709 dnešných poslancov je aj podľa mnohých politológov skrátka priveľa.
"Čím väčší je parlament, tým je ťažšie kontrolovať jeho prácu a aj vládu,“ upozorňuje pre Politico odborníčka na ústavné právo Sophie Schönbergerová.
Systém, ktorému málokto rozumie
Za všetkým je komplikovaný volebný systém v Nemecku, ktorému väčšina obyvateľov aj tak väčšinou nerozumie.
Keď bežný Nemec odovzdával svoj hlas v septembrových voľbách, dostal lístok rozdelený na dve časti. Na jednej sa ho pýtali, ktorú zo strán chce voliť, na tej druhej, ktorému konkrétnemu kandidátovi bez ohľadu na stranícku príslušnosť chce dať hlas.
Druhý hlas je však v skutočnosti dôležitejší, ako ten prvý.