ŠTRASBURG. Predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok upozornil, že rozhovory o vystúpení Británie z Európskej únie sú stále pre Úniu najťažšou skúškou.
Zároveň zopakoval výzvu na jednotu 27 členských štátov EÚ v postoji k partnerovi, Spojenému kráľovstvu.
Ťažká skúška
Brexit "je stále najtvrdšou záťažovou skúškou. Ak v nej zlyháme, rokovania sa skončia našou porážkou," uviedol Tusk v správe o minulotýždňovom bruselskom summite EÚ, ktorú predniesol pred zákonodarcami Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Tusk dodal, že "v skutočnosti závisí od Londýna, ako sa toto skončí: dobrou dohodou, žiadnou dohodou alebo žiadnym brexitom".
"EÚ dokáže prosperovať za každého scenára, keďže nie sme rozdelení," dodal šéf EÚ Tusk.
Británia má vystúpiť z EÚ v marci 2019, ale rozhovory o odchode, tzv. brexite, napredujú veľmi pomaly - zdržujú ich názorové rozdiely týkajúce sa výšky účtu, ktorú musí Británia zaplatiť za odchod z EÚ; ďalej práv občanov, ktorých sa brexit priamo dotýka; a tiež štatútu hraníc medzi Írskou republikou a Severným Írskom.
Lídri EÚ tvrdia, že tieto záležitosti musia byť vyriešené ešte pred tým, ako sa rokovania s Britániou rozšíria aj na budúce vzťahy vrátane obchodných. Britská premiérka Theresa Mayová chce, aby sa o týchto záležitostiach rokovalo naraz.
Rokovania o brexite
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ostro skritizoval ľudí, ktorí sa pokúšajú podkopať tieto rokovania. Kritiku vyslovil po úniku správy o jeho minulotýždňovej večeri s Mayovou, kde viedli debatu o brexite.
"Komisia nerokuje v nepriateľskej atmosfére. Chceme dohodu. Tí, čo dohodu nechcú - teda 'nedohodári' -, nemajú v komisii priateľov. Chceme férovú dohodu s Britániou a budeme mať férovú dohodu s Britániou," povedal Juncker.
"Žiadna dohoda, to nie je náš pracovný predpoklad (pri rokovaniach)," povedal Juncker.
Podľa článku v nemeckom nedeľníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Mayová počas bruselskej večere "prosila o pomoc" svojich partnerov z EÚ.
Mayová v pondelok vyhlásila, že do určitej "miery cíti istotu", že "rozhovory o brexite sa do decembra posunú už do rozhodujúcej druhej fázy".
Mayová povedala, že Británia zaplatí to, čo dlhuje, ale výška sumy, ktorú Británia navrhuje - teda približne 20 miliárd eur -, ani zďaleka nedosahuje odhad EÚ vo výške 60 miliárd eur.
Kultúrne dedičstvo Európy
Predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok prispel aj do debaty o migrácii v Európe, keď tento kontinent označil za "kultúrne spoločenstvo", ktorého dedičstvo sa musí zachovať.

Tusk povedal zákonodarcom v Európskom parlamente v Štrasburgu, že kultúrne dedičstvo Európy by malo byť zdrojom hrdosti, a nie nadradenosti. Uviedol, že kontinent "nie je lepší, ani horší, ale jednoducho iný".
"Naša tolerantnosť nesmie znamenať, že sa vzdialime od nášho dedičstva," dodal Tusk.
Európa je hlboko rozdelená v názore na migráciu, pričom pravicoví populisti, ktorých popularita prudko narastá po celej Európe, vyzývajú na zákaz vstupu moslimských migrantov.
Mnohí z týchto populistov sa obávajú, že veľké, jednoliate moslimské skupiny v obyvateľstve môžu "nahlodať" dedičstvo Európy, pripomína agentúra AP.