BARCELONA, MADRID. Katalánska kríza v pondelok vstupuje do rozhodujúceho týždňa. Počas neho zrejme v piatok španielsky Senát v historickom kroku obmedzí autonómiu regiónu na severe krajiny.
V pondelok má byť známa kompletná zostava senátnej komisie, ktorá bude rozsah obmedzenia autonómie Katalánska prerokovávať.
Zastaviť dočasné prevzatie autonómie španielskou centrálnou vládou by mohol katalánsky premiér Carles Puidgdemont vyhlásením regionálnych volieb, čo by si podľa najnovšieho prieskumu priali v súčasnej kríze aj dve tretiny Kataláncov.
Hovorca tamojšej vlády Jordi Turull ale v nedeľu povedal, že vyhlásenie volieb "nie je na programe dňa".

Voľby budú
Voľby pod tlakom odmieta napríklad aj starostka Barcelony Ada Colauová. Podľa nej sa voľby v Katalánsku skôr či neskôr konať budú, ale nemalo by to byť v "demokratickej anomálii".
Starostka katalánskej metropoly v nedeľu vyzvala premiéra Puigdemonta i španielského premiéra Mariana Rajoya, aby si zatelefonovali.
"Keď existuje vôľa dohodnúť sa, ľudia si zavolajú. Diskrétne a bez kamier," vyhlásila Colauová, podľa ktorej je potrebné urobiť všetko pre to, aby nemusel byť aplikovaný článok 155 španielskej ústavy.
Na základe tohto článku, ktorý umožňuje prevzatie autonómie v prípade narušenia ústavného zákona, navrhla v sobotu španielska vláda odvolať katalánsku vládu a obmedziť právomoci tamojšieho parlamentu do doby, kým sa v regióne uskutočnia voľby. To by sa malo stať do šiestich mesiacov.

Komisia môže návrh upraviť
Spôsob obmedzenia autonómie Katalánska má tento týždeň prerokovať zmiešaná komisia španielskeho Senátu, ktorej kompletná zostava má byť známa v pondelok do 11:00. Táto komisia sa potom bude zaoberať návrhom, ktorý v sobotu schválila vláda.
Návrh môže komisia upraviť. V piatok ho má potom predložiť na plenárnom zasadnutí Senátu. Predtým by mala komisia katalánskemu premiérovi umožniť, aby sa k návrhu vyjadril.
V pondelok sa majú tiež zísť lídri politických frakcií katalánskeho parlamentu a v utorok sa stretne aj jeho vedenie. Rokovať majú o ďalšom postupe i o dátume plenárneho zasadnutia katalánskeho parlamentu, na ktoré vyzval Puigdemont. Uskutočniť by sa malo zrejme takisto v piatok.
Očakávajú sa ďalšie protesty
Proti postupu Madridu voči Katalánsku sa už v sobotu konala demonštrácia v Barcelone, na ktorej sa zišlo pol milióna ľudí. V nedeľu z rovnakého dôvodu prišlo asi 300 ľudí do centra Madridu.
Protesty sa očakávajú aj tento týždeň. Napríklad školské odbory v Katalánsku vyzvali na demonštrácie na stredu a na štvrtok.
72
- kresiel v súčasnosti patrí separatistom v 135-člennom katalánskom parlamente.
- Ak by sa teraz konali nové voľby, podľa posledného prieskumu by dopadli takmer rovnako ako v roku 2015.
- Separatisti by obsadili 70 až 73 kresiel.
Združenie katalánskych obcí vyzvalo radnice, aby od pondelka zvolávali mimoriadne zasadnutia, na ktorých majú vyjadriť plnú podporu katalánskej vláde a odmietnuť aplikáciu článku 155.
Vo voľbách by opäť uspeli separatisti
Denník El Periódico v nedeľu priniesol výsledky prieskumu verejnej mienky, podľa ktorého by 69 percent Kataláncov prišlo na predčasné voľby, aby sa vyriešil súčasný konflikt s Madridom.
Pokiaľ by sa voľby v Katalánsku konali teraz, dopadli by takmer rovnako ako v roku 2015. Separatisti by opäť získali tesnú väčšinu v 135-člennom regionálnom parlamente, kde majú momentálne 72 kresiel.
Podľa posledného prieskumu, ktorý zverejnili v nedeľu, by obsadili 70 až 73 kresiel.