SANTIAGO. Štyria sudcovia venezuelského Najvyššieho súdu, ktorých vymenovalo Národné zhromaždenie, kde má väčšinu opozícia, sa v auguste uchýlili na čilské veľvyslanectvo v Caracase.
Odtiaľ ušli do Kolumbie a vo štvrtok pricestovali do čilskej metropoly Santiago, kde im tamojšia vláda udelila politický azyl. V noci na piatok o tom informovala agentúra AP.
"Čile je krajina žiadateľov o azyl (...) Pokračujeme v našom úsilí za obnovenie demokratického zriadenia vo Venezuele," uviedol čilský minister zahraničných vecí Heraldo Muňoz, keď vítal tri sudkyne a jedného sudcu z Venezuely, ku ktorým sa neskôr pridá aj ich piaty kolega.

Pätica sudcov koncom augusta požiadala čilské úrady o ochranu. Ako dôvod uviedli perzekúcie zo strany vlády venezuelského prezidenta Nicolása Madura. O dva mesiace neskôr ušli do Kolumbie.
"Donútili nás opustiť našu drahú vlasť, Venezuelu, ale iný národ nám dnes poskytuje útočisko a chráni nás na slobode," uviedla sudkyňa Elenis Del Valle, ktorá do Santiaga pricestovala s kolegami Josém Fernandom Núňezom, Zuleimou del Valle a Beatriz Ruizovou. Piaty sudca, Luis Marcano, nestihol svoje lietadlo a pricestuje do Santiaga v najbližších hodinách.
Sudcovia sú zatiaľ ubytovaní v hoteli. Čilské úrady im vydajú príslušné doklady a poskytnú im aj finačnú podporu, keďže ich bankové účty vo Venezuele dali tamojšie úrady zablokovať, uviedlo čilské ministerstvo zahraničných vecí.
Ako spresnila AP, pätica sudcov patrí do 33-člennej skupiny nových členov Najvyššieho súdu, ktorých v lete tohto roku do funkcií vymenovalo Národné zhromaždenie. Vláda a Najvyšší súd ich však vzápätí zbavili funkcií a ich vymenovanie označili za nelegitímne.
Najvyšší súd dokonca deklaroval, že ak sa novovymenovaní sudcovia ujmú úradu, mali by byť zatknutí za protiprávnu uzurpáciu moci a zradu národa.