SME

Prioritou v rokovaniach o brexite by mali byť podľa Mayovej práva občanov

Britská premiérka uviedla, že dohoda medzi Londýnom a Bruselom o právach občanov Únie žijúcich v Británii je na dosah.

Theresa Mayová.Theresa Mayová. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN. Britská premiérka Theresa Mayová dorazila vo štvrtok na summit Európskej rady v Bruseli s "naliehavým" posolstvom spraviť pokrok v pozastavených rokovaniach o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Británia a Európska únia by podľa Mayovej mali pre rokovania o brexite v nasledujúcich týždňoch zostaviť "ambiciózny plán" obsahujúci tiež tému práv občanov.

Dohoda je na dosah

Mayová pri príchode na summit predovšetkým zmienila, že si praje, aby sa "prioritou stalo dosiahnutie dohody o právach občanov".

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tusk navrhol dvojročný kalendár summitov, EÚ majú pripraviť na budúcnosť Čítajte 

Vzťahovali by sa na obyvateľov EÚ žijúcich v Británii, ale aj na Britov nachádzajúcich sa na starom kontinente.

Britská premiérka pred začiatkom summitu v otvorenom liste uviedla, že dohoda medzi Londýnom a Bruselom o právach občanov Európskej únie žijúcich v Británii je "na dosah".

"Občania EÚ, ktorí legálne žijú v Británii, môžu v krajine zostať," uviedla premiérka v liste.

Občania iných krajín EÚ by sa podľa Mayovej mali podieľať na vytvorení digitálneho registračného systému, ktorý by umožnil ich zotrvanie v Británii aj po brexite.

Práva občanov sú jednou z troch hlavných tém, v ktorých si EÚ praje "dostačujúci posun" skôr, než by rokovania mohli pohnúť smerom k budúcim obchodným vzťahom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšími dvoma kľúčovými témami sú otázka hraníc medzi Spojeným kráľovstvom a únijným Írskom a suma, ktorú má Británia zaplatiť pri vystúpení z bloku.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Druhá fáza na obzore

Český premiér Bohuslav Sobotka na úvod zasadnutia Európskej rady povedal, že medzi lídrami EÚ panuje presvedčenie, že do konca tohto roka je možné prejsť do druhej fázy rokovaní o brexite.

Prečítajte si tiež: Rada ministrov odporúča začať obchodné rokovania s Britániou až v decembri Čítajte 

Sobotka, pre ktorého je októbrový summit EÚ aj rozlúčkou vo funkcii premiéra so svojimi kolegami z členských krajín EÚ, pripomenul, že medzi hlavné témy summitu patrí migrácia s dôrazom na externý rozmer tohto problému, kde je snaha posilniť spoluprácu s regiónom severnej Afriky a podnikať ďalšie kroky na zmiernenie migračného tlaku na Európu.

Dodal, že lídri EÚ budú diskutovať aj o potrebe dobudovať jednotný digitálny trh, posilňovaní obrany a bezpečnostnej spolupráci. Vo štvrtok, v prvý deň summitu sa očakáva aj vyjadrenie britskej premiérky Theresy Mayovej k brexitu, v piatok, už bez britskej delegácie, budú premiéri a prezidenti 27 členských krajín hovoriť o celkovom stave rokovaní o riadenom odchode Spojeného kráľovstva z Únie.

SkryťVypnúť reklamu

"Panuje zhoda, že nie je možné pokročiť do druhej fázy a že bude treba spresniť návrhy Británie, pokiaľ ide o financie a finančné vzťahy medzi EÚ a Britániou," opísal situáciu český premiér.

Na otázku, ako EÚ vníma kritiku niektorých Britov, že sme "málo veľkorysí", keď trváme na svojich kritériách a nie na budúcich vzťahoch, Sobotka zdôraznil, že všetci v EÚ majú záujem na tom, aby vzájomné vzťahy boli do budúcnosti čo najlepšie nastavené.

Bez dramatických zvratov

Sobotka dodal, že EÚ len bráni svoje záujmy tak, ako aj britská strana dbá na tie svoje. Ak však Briti v budúcnosti budú chcieť mať prístup na jednotný trh EÚ, bude to z ich strany znamenať finančné príspevky a financovanie niektorých aktivít na území Únie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Exšéf tajnej služby MI6: Brexit spôsobí, že Británia bude chudobnejšia a slabšia Čítajte 

"Rokovania zatiaľ prebiehajú vecne a bez dramatických zvratov," skonštatoval Sobotka. Podľa jeho slov je hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier skúsený, Česko má dôveru v jeho tím a je dôležité, že krajiny EÚ postupujú spoločne.

Sobotka v tejto súvislosti ocenil pokrok v oblasti ľudských práv občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve a dodal, že v tomto dobrom vývoji treba pokračovať aj v najbližších týždňoch. Zároveň upozornil, že v záujme ukončenia prvej fázy rokovaní sa treba spoliehať na pružnosť oboch strán.

"Ak nebude pružnosť na oboch stranách, tak bude tvrdý brexit, o ktorom hovoria niektorí britskí politici. Oveľa menej sa o tvrdom brexite hovorí v EÚ," zhodnotil situáciu Sobotka.

Upozornil, že vyjednávací tím EÚ chce postupovať tak, aby sa čo najefektívnejšie využil čas do decembrového summitu, čo je aj pozícia Prahy. Pripomenul, že veľa vzácneho času sa stratilo čakaním na výsledky britských volieb, ale teraz už nie je na čo čakať a rokovania musia intenzívne pokračovať, aby sme boli pripravení na nové vzťahy, až nastane okamih, keď Británia opustí EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

"Česko stojí o to, aby tu nevznikli nejaké colné bariéry pre naše firmy. Ale to je tá druhá fáza rokovaní, kam sme sa ešte neposunuli. Myslím si, že tu sú všetci optimisti a očakáva sa, že v decembri by sme sa pri určitom pokroku rokovaní do tej druhej fázy mohli posunúť," odkázal Sobotka.

Čakajú na faktúru

Írsky premiér Leo Varadkar sa zameral na otázku hraničného režimu medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko, pričom pripomenul sľuby britskej strany, že si aj po tzv. brexite želá najbližšie možné vzťahy s Dublinom.

Prečítajte si tiež: Mayová a Juncker sa zhodli, rokovania o brexite treba urýchliť Čítajte 

"Už máme najbližší možný vzťah: volá sa Európska únia. A myslím si, že potrebujeme viac podrobností, oveľa viac podrobností o tom, ako chcete realizovať myšlienku najbližšieho možného vzťahu, od ktorého sa odkláňate," odkázal Varadkar do Londýna. Dodal, že nestačí len vyjadriť túžbu po dosiahnutí nejakých výsledkov, ak ich britská strana nedokáže vysvetliť.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov je hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom jednou z kľúčových otázok, ktorú je potrebné vyriešiť skôr, než celkové rokovania zamerajú na oblasť budúcich obchodných vzťahov.

Britskej premiérke Therese Mayovej, ktorá bude počas štvrtkovej pracovnej večere lídrov EÚ vysvetľovať najnovšie pozície svojej krajiny k brexitu, holandský premiér Mark Rutte aj prostredníctvom médií odkázal, že EÚ potrebuje lepšie objasniť tzv. britský účet za brexit.

Suma, ktorú Briti musia vrátiť do rozpočtu EÚ, nebola zatiaľ spresnená. Rôznia sa aj odhady - od spodnej hranice 20 miliárd eur až po sumu 120 miliárd eur.

"Británia sa musí vyjadriť veľmi jasne ohľadne tejto faktúry," vyhlásil Rutte. Spresnil, že môže byť navrhnutá suma, o ktorej budú obe strany rokovať, ak by sa britskej strane zdala príliš vysoká, zatiaľ mu však chýba akákoľvek "ponuka" Londýna.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 187
  2. Každý piaty zomrie 9 091
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 726
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 810
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 736
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Ilustračné foto.

Za deti a rodičov bojujú petíciami.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší

Sportnet

Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


TASR a 1 ďalší
Alexander Ovečkin.

Ruský útočník má v NHL na konte už 843 gólov.


TASR
Slovenský futbalista Lászlo Bénes.

S 12 gólmi je siedmy najlepší strelec druhej nemeckej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu