WASHINGTON. Spojené štáty sú "mimoriadne znepokojené" tým, čo sa udialo mjanmarskej menšine moslimských Rohingov.
Povedal to v stredu americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson s tým, že podľa USA sú za tieto činy je zodpovední armádni lídri.
Svet nemôže nečinne postávať

"Najdôležitejšie je, že svet nemôže len tak nečinne postávať a len prihliadať zverstvám hláseným z tejto oblasti," zdôraznil podľa agentúry Reuters diplomat na pôde Washingtonského strediska pre strategické a medzinárodné štúdie.
"Za to, čo sa deje, považujeme zodpovedné armádne vedenie," dodal.
Viac ako 530-tisíc rohinských mužov, žien a detí v priebehu niekoľkých týždňov v hrôze utieklo zo severu mjanmarského Jakchainského štátu.
Násilie vypuklo po tom, ako 25. augusta rohinská ozbrojená skupina napadla približne 30 príslušníkov bezpečnostných síl.
Majáky Východu a Západu
Tillerson tiež vyhlásil, že USA a India sú ako "majáky Východu a Západu" v rámci medzinárodného poriadku založeného na pevných pravidlách, ktorý je stále viac ohrozovaný.
Spojené štáty a India by podľa neho mali ešte viac posilniť vzťahy. Obe krajiny podľa neho spájajú okrem iného spoločné ciele v oblasti bezpečnosti, slobodnej moreplavby, slobodného obchodu a boja proti terorizmu.
Šéf americkej diplomacie zároveň nezvykle ostro kritizoval ďalšiu svetovú mocnosť, Čínu. Pekingu okrem iného vytkol expanzívnu politiku a pochybné teritoriálne nároky v Juhočínskom mori.
"Provokatívne kroky Číny v Juhočínskom mori sú priamym ohrozením pre medzinárodný poriadok a normy, za ktorými spoločne stoja Spojené štáty aj India," povedal Tillerson.
Washington chce mať podľa šéfa americkej diplomacie s Pekingom naďalej konštruktívne vzťahy.
Určite ale neustúpi zo svojich pozícií, keď vidí, ako Čína "podrýva suverenitu susedných krajín a poškodzuje Spojené štáty a našich priateľov", vyhlásil americký minister zahraničia.
Loading
...