Je v súčasnosti česká demokracia v ohrození?
„Ešte nie priamo, ale je možné, že ak sa Andrej Babiš dostane k moci, bude v najbližších rokoch ohrozená. Ak vymeníme klasickú demokraciu, akú založil Tomáš Garrigue Masaryk a obnovil Václav Havel, za vedenie štátu ako firmu pod vedením oligarchu, môže to viesť k výraznému obmedzeniu demokracie.“
Karel Schwarzenberg (79)
- Schwarzenberg pochádza z aristokratickej rodiny, komunistickú éru Československa prežil v rakúskom exile. Po revolúcii bol kancelárom u prezidenta Václava Havla, neskôr ministrom zahraničných vecí. V roku 2009 založil stranu TOP 09, v roku 2013 postúpil do druhého kola prezidentskej voľby, no v nej prehral s Milošom Zemanom. Teraz vedie pražskú kandidátku TOP 09 do parlamentných volieb.
Akými krokmi by Babiš vedel ohroziť demokraciu?
„Stačí, ak sa pozrie do Budapešti a do Varšavy a nájde tam príklady. Ide to veľmi ľahko, ovládne médiá, súdnictvo.
Babiš asi nebude mať ústavnú väčšinu, ale tú netreba, ani Právo a Spravodlivosť ju v Poľsku nemá.“
Dá sa tento trend zvrátiť?
„Preto robím túto volebnú kampaň, aby som sa tomuto mohol postaviť. Čo si myslíte, že to ja robím len tak pre zábavu, lebo ma to baví?“
Babišov rast sa začal pred štyrmi rokmi po predčasných voľbách, ktorým predchádzal zásah v úrade vlády Petra Nečasa. Vy ste boli vtedy ministrom zahraničných vecí. S odstupom štyroch rokov, čo sa vtedy stalo?
„Dnes vieme, že to bol naozajstný zvrat v českej politike, polícia a štátne zastupiteľstvo zmenili politickú scénu. Potom prezident Miloš Zeman prekvapujúco nemenoval pravicovú vládu, ktorá mala väčšinu v parlamente, ale úradnícku vládu svojich ľudí.

Už vtedy spustil postupný rozklad demokracie v tejto krajine. Samozrejme, Nečas aj Nečasová vtedy robili chyby, ale to, čo sa stalo potom, bolo ešte vážnejšie.“
Plánoval už vtedy niekto, že týmto dostane Babiša k moci?