RAKKA. Arabsko-kurdské milície SDF, podporované medzinárodnou leteckou koalíciou vedenou Spojenými štátmi, začali v Rakke likvidovať míny a odpratávať cesty.
V stredu to uviedol hovorca SDF Mustafa Bálí. Informovala o tom agentúra AP.
Rakku Islamský štát vyhlásil za hlavné mesto svojho kalifátu v roku 2014. Mesto zažilo vojnové hrôzy, vrátane popráv západných novinárov a humanitárnych pracovníkov.
O oslobodení Rakky z rúk džihádistov informovala v utorok exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR), oficiálne vyhlásenie vydajú podľa Bálího už čoskoro.
Rakka je v ruinách
Rozsah skazy mesta je enormný. Podľa spravodajského serveru BBC v Rakke nezostal po boji nedotknutý jediný dom.

Ulice mesta sú navyše posiate stovkami výbušných zariadení, z ktorých niektoré vyzerajú ako obyčajné predmety.
Jedna z posledných bitiek v meste sa odohrala na hlavnom námestí, ktoré bolo dejiskom brutálnych ukrižovaní a kde IS vystavoval hlavy svojich väzňov.
Obyvatelia Rakky tak začali miesto prezývať "námestie hláv", uviedol spravodajca BBC Farás Kílání.
O námestie, ktoré IS vnímal ako symbol svojej vlády, radikáli podľa výpovedí svedkov bojovali do posledného muža.
Štadión v Rakke, ktorý podľa Kíláního slúžil ako veliteľstvo spravodajských služieb IS a bol jedným z posledných miest, kde sa radikáli držali, sa dostal pod kontrolu SDF až v utorok.
Hoci arabsko-kurdské milície očakávali tvrdý boj, v zásade sa na štadióne nestretli s odporom.
Našli tam hlavne spálené dokumenty. V utorok sily SDF taktiež prevzali kontrolu nad nemocnicou, pričom zabili vyše 20 príslušníkov IS.
Splnomocnenec USA pre boj s IS Brett McGurk krátko po oznámení o oslobodeni Rakky na svojom twitteri zdieľal fotografie. Na jednej z nich sú bojovníci IS, ktorí sa SDF vzdali.
"IS prišiel v Rakke o takmer 6000 teroristov, mnohí jeho členovia sa vzdali. Kedysi budili dojem krutých bojovníkov, teraz pôsobia pateticky," napísal k snímke.
Loading
...
Boj proti Islamskému štátu
Ofenzívu s cieľom dobyť Rakku začali milície SDF s pomocou medzinárodnej leteckej koalície vedenej Spojenými štátmi a špeciálnymi pozemnými jednotkami USA v júni 2017.

Širšia ofenzíva s kódovým označením Hnev Eufratu začala už vlani v novembri, keď jednotky dobyli okolité regióny v miestnej provincii. Od júna si boje podľa SOHR vyžiadali životy 1130 civilistov, vrátane 270 detí.
Operácia sa dostala do finálnej fázy v nedeľu, kedy boli z mesta evakuovaní bojovníci IS s rodinami na základe dohody, v ktorej sa zaviazali umožniť odchod civilistom.
Mesto tak v poslednom týždni podľa koalície opustilo asi 3500 civilistov. Nakoniec v Rakke zostalo menej ako tristo bojovníkov IS, ktorí pochádzali prevažne z cudziny.
Strata Rakky predstavuje ďalšie oslabenie IS, ktorý v júli 2017 prišiel o Mósul, svoju hlavnú baštu v Iraku.
Územie pod kontrolou radikálov sa ďalej zmenšuje vplyvom ofenzívy, ktorú proti IS oddelene vedie sýrska armáda podporovaná Ruskom a arabsko-kurdské milície, za ktorými stojí medzinárodná koalícia.