PRAHA. Nebáť sa, neklamať a nekradnúť. Na ľudí oproti Pražskému hradu dohliada socha Tomáša Garrigua Masaryka a zo steny vedľajšieho Salmovského paláca jeho životné motto. Pod ňou sa mladí organizátori pripravujú na ďalší protest.
„Dáme ľuďom prázdne kartóny, aby si napísali vlastný odkaz?“ pýta sa dvadsiatnička asi pol hodiny pred chystanou demonštráciou. „Nie, z majdanu máme skúsenosti, že potom sa začnú pýtať, čo tam majú napísať,“ odpovedá jej skúsenejšia kolegyňa.

A tak sa začína maratón písania rovnakého hesla. Česko nie je Zeman v angličtine, aby sa odkaz dostal do sveta.
Odkaz, že nie všetci v krajine súhlasia so slovami prezidenta Miloša Zemana, ktorý pred týždňom Ukrajincom odporučil, aby sa zmierili s tým, že Krym je ruský, a prijali odškodnenie za stratené územie.
Rozdelil spoločnosť
„Zeman spravil strašnú vec, keď ako prezident rozdelil spoločnosť na takzvanú pražskú kaviareň a obyčajných ľudí,“ hovorí Šárka Kružíková, hlavná organizátorka protestov.
„Podporoval aj protiutečenecké nálady, vyjadroval sa proti sankciám voči Rusku a vyhlásil, že do Číny sa chodí učiť stabilizovať krajinu. Neviem, či naozaj dostal peniaze na kampaň z Ruska, alebo chce len škodiť, no určite škodí.“
Sama priznáva, že je nervózna. Nie je to jej prvý protest, organizovala ich už vo februári aj v máji tohto roka, no stále si nezvykla, že má vystupovať na pódiu a prehovoriť k mase ľudí.