PEKING. Čínsky prezident Si Ťin-pching na dnešnom úvodnom zasadaní 19. zjazdu Komunistickej strany Číny v Pekingu uviedol, že Čína v najbližších piatich rokoch vytvorí "čistý a prehľadný" internetový priestor a v budúcnosti nad ním zabezpečí úplnú kontrolu.
Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Kontrola internetu
Podľa agentúry TASS Si Ťin-pching vo svojom prejave povedal, že "aktivizujeme činnosť spojenú s obsahom internetu, vytvárame systém úplnej kontroly".
Čínska vláda bude osobitnú pozornosť venovať aspektu rozdelenia sfér zodpovednosti kompetentných orgánov za zverejnenie konkrétnej informácie na internete.
Upozornil, že treba vyvinúť maximálne úsilie, aby sa na internete zabránilo zverejnenie "chybných informácií".
Na celom území krajiny koncom septembra zablokovali prístup ku komunikačnej aplikácii WhatsApp, ktorý bol posledným ešte dostupným produktom spoločnosti Facebook v Číne.
Prístup na sociálnu sieť Facebook a jej službu Instagram je v Číne zablokovaný od roku 2009.
Väčšina používateľov internetu v Číne je teraz odkázaná na aplikáciu WeChat, ktorá osobné údaje svojich klientov poskytuje čínskym úradom bez zaváhania.
Zosilnenie cenzúry v Číne začalo byť čoraz citeľnejšie s blížiacim sa zjazdom komunistickej strany.
Nezávislosť Taiwanu
Čínsky prezident sa na úvod zjazdu vyjadril aj k Taiwavnu. Čína má podľa čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga odhodlanie, odvahu a schopnosť zmariť akékoľvek snahy Taiwanu o získanie nezávislosti,
Dodal, že Čína bude aj naďalej pokračovať v úsilí získať Taiwan pod svoju kontrolu mierovými prostriedkami. Zdôraznil však, že Peking nikdy neumožní trvalé oddelenie "akejkoľvek časti" Číny.

Taiwan, ktorý sa oficiálne volá Čínska republika a od roku 1949 má vlastnú vládu, nikdy oficiálne nevyhlásil nezávislosť a Peking ho naďalej považuje za integrálnu súčasť svojho územia.
Nezávislosť Taiwanu v súčasnosti uznáva iba 22 krajín sveta a Čína ho naďalej považuje za svoju odštiepeneckú provinciu, čo bráni začleneniu tohto ostrovného štátu do OSN a iných významných medzinárodných organizácií. Peking naďalej trvá na znovuzjednotení s Taiwanom.
Čína vlani prerušila kontakty s taiwanskou vládou, aby potrestala prezidentku Taiwanu Cchaj Jing-wen za to, že odmieta podporiť pozíciu Pekingu, že Taiwan je súčasťou čínskeho územia.
Moderná krajina
Čínsky prezident Si Ťin-pching tiež vyhlásil, že vyhliadky krajiny sú dobré, avšak prekážky, ktorým musí čeliť, sú náročné.
Ekonomika Číny totiž podľa neho čelí chabému globálnemu dopytu, ktorý ohrozuje jej export, uviedli agentúry Reuters, AP a DPA.
Prisľúbil, že bude budovať "modernú socialistickú krajinu", ktorá nikdy nebude kopírovať iných.
"Počas dlhého obdobia ťažkej práce vstúpil socializmus s charakteristickými čínskymi črtami do novej éry. Toto je nové historické smerovanie v rozvoji našej krajiny," povedal prezident v úvodný deň zjazdu.
Otvorenosť svetu
Ďalej vyhlásil, že Čína bude stále viac otvorená voči svetu: "Čína nebude pred svetom zatvárať svoje dvere. Budeme stále viac a viac otvorení."
Ako prostriedok prepojenia Číny so svetom zmienil Si Ťin-pching svoj plán na vytvorenie transkontinentálneho trhu, ako aj medzinárodnej infraštruktúrnej siete.
Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína zintenzívni svoj dlhodobý boj proti smogu a bude sa usilovať o propagáciu čistej energie.
Zlepšenie neslávne známeho znečisteného ovzdušia v severných regiónoch krajiny bolo v uplynulých rokoch stredobodom ekonomickej i sociálnej politiky Pekingu.
Krajina inovátorov
Najvyšší čínsky predstaviteľ vyzval vládnucu komunistickú stranu, aby zintenzívnila technologický rozvoj - oblasť, v ktorej Peking čelí kritike za to, že podporuje krádež zahraničného know-how.
Vyzval, aby sa Čína stala "krajinou inovátorov" schopných konkurovať v oblasti letectva, kozmonautiky či dopravy.
Prisľúbil, že bude podporovať spoluprácu medzi univerzitami, štátnymi spoločnosťami a malými podnikmi. Zdôraznil však, že rozvoj Číny nebude hrozbou pre žiadnu zahraničnú krajinu.
Peking sa podľa neho bude usilovať aj o potlačenie rozvratnej činnosti, terorizmu, separatizmu a náboženského extrémizmu. Zakončil, že zachovanie národnej bezpečnosti je v záujme všetkých obyvateľov.