New Hampshire 12. januára (TASR) - Americké bombardovanie Afganistanu v rámci protiteroristickej operácie Trvalá sloboda si vyžiadalo takmer 4000 civilných obetí. Vyplýva to z prvého nezávislého vyšetrovania, ktoré urobil Marc W. Herold, profesor na University of New Hampshire.
Oficiálne čísla o počte zabitých civilistov ministerstvo obrany USA stále nezverejnilo. Marc W. Herold sa spoliehal na údaje, ktoré zozbieral zo spravodajstva rôznych médií - tlačových agentúr, denníkov, televíznych staníc. Vyšlo mu, že od 7. októbra do 10. decembra, v čase najintenzívnejšieho bombardovania, zahynulo 3742 afganských civilistov. Podľa jeho odhadu zomrelo každý deň 60-65 ľudí.
Priamo na mieste sa údajne zbierať nedali, pretože oblasť bojov bola tri mesiace prakticky odrezaná od okolitého sveta. Verejnosť nemala prístup ani k detailným družicovým snímkam Afganistanu z tohto obdobia, pretože Pentagón skúpil všetky fotografie súkromnej spoločnosti Space Imaging.
Profesor Marc W. Herold vo svojej správe podrobne popisuje jednotlivé útoky a porovnáva informácie, ktoré o nich zverejňovalo hnutie Taliban, Pentagón a očití svedkovia. Existenciu množstva civilných obetí vysvetľuje Herold takto: Ruské vojská vybudovali mnohé svoje vojenské objekty priamo v mestách a dedinách alebo v ich blízkosti. Takto sa dali lepšie chrániť pred útokmi mudžaheddínov, ktorí proti Sovietom viedli partizánsku vojnu. Po Rusoch zdedil tieto pevnosti Taliban. Pri bombardovaní vojenských cieľov sa tak stalo, že Američania trafili aj obytné domy.
Rakety však cieľ neraz minuli aj o stovky metrov, píše Herold. Viackrát zasiahli sklady Červeného kríža alebo nemocnice. USA používali aj zbrane, ktoré neničili jednotlivé ciele, ale rozsiahle plochy - vákuové a trieštivé bomby zlikvidovali všetko živé na ploche niekoľko tisíc metrov štvorcových.
USA oficiálne útočili na zákopy, kolóny tankov a delostrelecké postavenia, no zásahy dostali aj dediny, trhy alebo autobusy plné utečencov. Už niekoľko dní po začiatku operácie Trvalá sloboda Pentagón vymedzil "kill boxes", teda zóny, v ktorých mohli piloti páliť na všetko, čo sa hodilo za cieľ.
Celú správu Marca W. Herolda s podrobnými tabuľkami si je možné prečítať na internetovej stránke http://www.media-alliance.org/mediafile/20-5/dossier/herold12-6.html.