BEJRÚT. Američanmi podporované Sýrske demokratické sily (SDF) dobyli z rúk Islamského štátu mesto Rakka, ktoré skôr slúžilo ako hlavná bašta teroristov v Sýrii.
Brigádny generál Talál Sillo pre agentúru AP v utorok povedal, že v meste sa už nebojuje. Dodal, že po páde "hlavného mesta terorizmu" bude ešte nasledovať oficiálne vyhlásenie. Podľa svedka, na ktorého sa odvoláva Reuters, sú boje v meste takmer ukončené a ozýva sa len sporadická streľba.
Bojovníci SDF už oslavovali v uliciach, skandovali slogany zo svojich áut a vztýčili vlajku na miestnom štadióne.
SDF uviedli, že poslednými útočiskami, z ktorých boli v utorok džihádisti vytlačení, sú štátna nemocnica, využívaná IS ako veliteľské stredisko a štadión.
Rakka v rukách Islamského štátu
Asi tristotisícové mesto Rakka na rieke Eufrat bolo v rukách Islamského štátu od 14. januára 2014.
Islamský štát v Iraku
Islamský štát podľa odhadov irackej armády ovládal v Iraku územie s rozlohou asi 30-tisíc kilometrov štvorcových, čo predstavuje takmer sedem percent plochy Iraku.
júl 2017 - Islamský štát prišiel o svoju irackú baštu Mosul, v ktorej v júni 2014 vyhlásili kalifát.
august 2017 - Vládni vojaci dobyli z rúk Islamského štátu asi 200-tisícové mesto Tall Afar na severe Iraku. Išlo o posledné veľké mesto, v ktorom islamisti držali svoje pozície.
október 2017 - Islamský štát prišiel o Havídžu v provincii Kirkúk, poslednú baštu sa severe krajiny. Islamisti po strate mesta ovládali v Iraku len pás územia západne od Bagdadu pri hraniciach so Sýriou. Už skôr dobyli vládne sily v západoeurópskej provincii Anbár mestá Ramádí a Fallúdža.
zdroj: čtk
Mesto bolo spolu so severoirackým Mósulom hlavným strediskom islamistov a kalifátu, ktorý Islamský štát vyhlásil v júni 2014 na časti územia Sýrie a Iraku.
Islamský štát v meste zničil množstvo nesunnitských pamiatok, ako napríklad šiítsku mešitu Uvajs Karaní či arménsky katolícky kostol.
V auguste 2014 Islamský štát ovládol celú provinciu Rakka, keď obsadil letisko v meste Tabka, päťdesiat kilometrov západne od Rakky.
Vláda teroru
Islamisti v Rakke zaviedli vládu teroru vrátane popráv, etnického a ďalšieho násilia.
Bojovníci Islamského štátu spolu so svojimi rodinami obsadili v meste štvrte, v ktorých bývali prevažne cudzinci.
Ženy, ktoré v meste bývali, spomínali na krutosti, ktorých sa členovia Islamského štátu dopúšťali. Išlo najmä o verejné popravy mužov.
V meste, ktoré bolo pred tým liberálne, sa ženy cítili ako v klietke. Vonku mohli vychádzať len v sprievode mužov, alebo v sprievode inej ženy a museli byť celé zahalené.
"Všetky ženy veľmi radi ukazujú svoju tvár. My sme túto možnosť stratili. Stratili sme svoju ženskosť," povedala jedna zo Sýrčaniek.

"Nemôžem sa dočkať, keď odložím nikáb a zbavím sa temnoty, čo nás obklopuje. Sloboda je nadovšetko," dodala.
Ofenzíva spojencov
Ofenzívu s cieľom dobyť Rakku zahájili povstalci podporovaní medzinárodnou koalíciou na čele s USA v novembri.
Ofenzíva sa začala deň po tom, čo koalícia vedená Spojenými štátmi a miestni predstavitelia oznámili, že sýrskym bojovníkom Islamského štátu a civilistom bude umožnené z Rakky bez problémov odísť.
Koalícia však zároveň spresnila, že súčasťou tohto odsunu nebudú zahraniční bojovníci Islamského štátu. Na výzvu reagovalo 275 militantov aj s rodinami.
Extrémistov, ktorí sa vzdali, odviezli do väznice spravovanej SDF v neďalekom meste Tabka, kde ich podrobili výsluchu.

SDF sú Spojenými štátmi podporované vojenské oddiely združujúce prevažne kurdské a arabské, ale aj asýrske, arménske a turkménske milície.
Bitka o Rakku
Rakka bola svojho času hlavným mestom samozvaného kalifátu Islamského štátu. Mesto sa nachádza na strategickej križovatke ciest, neďaleko od Turecka a asi dvesto kilometrov od irackej hranice.
Bitka o Rakku sa v júni začala ťažkými pouličnými bojmi za súčasného intenzívneho leteckého bombardovania a delostreľby jednotiek Spojenými štátmi vedenej koalície.
Boje sa vliekli dlhý čas kvôli silnému odporu militantov, ale aj prítomnosti civilného obyvateľstva, ktoré uviazlo v obliehanom meste.
Pri bojoch o Rakku zahynulo podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva viac ako tritisíc ľudí.
Medzi zabitými je minimálne 1 130 civilistov, povedal pre agentúru DPA šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán. Stovky ďalších osôb sú podľa neho nezvestné.
Loading
...