Aj na Slovensku zaujal váš komentár na facebooku, že zvieratá nezomierajú, ale kapú, odchádzajú, hynú... Viete to spätne vysvetliť?
„Ako veterinárny lekár musím povedať, že jediný odborný výraz je úhyn zvieraťa, takže som napísal, že zviera nezomrelo, ale uhynulo. To považujem za vecne správne.“
Povedal vám niekto v kampani, že možno to nebol dobrý nápad?

„Celé to bol interný humor a treba to chápať v kontexte toho, komu som to písal. Tomu dievčaťu som sa ospravedlnil nie preto, že by som si myslel, že zvieratá umierajú, ale preto, že sa potom sama stala cieľom útokov na sociálnych sieťach a to som nechcel.“
Ešte v máji sa zdalo, že vytvoríte koalíciu ľudovcov s hnutím Starostovia, o vás sa hovorilo ako o kandidátovi na premiéra. Teraz idete sami, aj Starostovia sami. Čo sa stalo?
„Boli sme dohodnutí, že v prípade, ak by prieskumy nepotvrdzovali desať percent vo voľbách, čo je nutná hranica pre koalície, aby sa dostali do parlamentu, zvolíme iný variant. K tomu došlo a my sme im ponúkli, aby kandidovali na našej kandidátke, ako to predtým mali s TOP 09, za rovnakých podmienok, aké sme dohodli predtým. V tom prípade by nám stačilo päť percent, som presvedčený, že by sme získali aj desať. Oni sa rozhodli dať prednosť forme nad obsahom a kandidujú samostatne.“
Ľutujete, že sa to nepodarilo?
„Je mi ľúto, že nešli na našu kandidátku, zbytočne sa trieštia hlasy. V dôležitých voľbách by bolo lepšie, aby sme sily spojili.“

Ako vám to zdôvodňovali?
„Že sa chcú etablovať samostatne. Nechcú znovu zažiť to, čo s TOP 09. Jasne som im povedal, že my nie sme TOP 09, že pre nás sú rovnocenným partnerom, ale oni povedali, že radšej pôjdu samostatne.“
Vy sám poznáte situáciu menšieho partnera, v končiacej koalícii ste boli štyri roky až treťou stranou. Dá sa z tejto situácie niečo presadiť?
„Dosiahli sme 80 percent našich programových priorít, a to len so štrnástimi poslancami z dvesto. Boli sme veľmi úspešní. Dvoch kohútov, teda ANO a ČSSD, sme často upokojovali a hľadali sme konsenzuálne riešenia, aby ich animozity neohrozovali stabilitu nielen vlády, ale celej Českej republiky.“
Pavel Bělobrádek (40)
Vyštudovaný veterinár sa stal šéfom ľudovcov v roku 2010 po neúspešných voľbách, po ktorých sa strana ocitla mimo Poslaneckej snemovne.
O tri roky neskôr sa tam pod jeho vedením vrátila a vstúpila tiež ako najmenší partner do koalície s ANO a ČSSD.
Na ktoré opatrenia ste osobne najviac hrdý?
„Som presvedčený, že sme napravili chybnú politiku predošlej vlády, prišli sme s racionálnymi riešeniami aj s emóciou, že sa veci obracajú k lepšiemu.
Zo zbytočne predlžovanej depresie našej ekonomiky sme sa dostávali na čoraz lepšie čísla a teraz sme v mnohých ekonomických ukazovateľoch premiantmi v Európskej únii.
Presadili sme aj nižšie dane pre pracujúcich rodičov, len v tomto roku je to 5,5 miliardy korún, ktoré im ostali v rozpočtoch a môžu ich použiť na výchovu detí. Treťou vecou je, že sme sa v zahraničnej politike neklaňali Rusku ani Číne a pokračovali sme v česko-nemeckom zmierovaní. Aj hodnotovo sme ostali na svojom, v tomto sme boli vždy jednoznační práve my.“
Kritizujete elektronickú evidenciu tržieb (EET), vlajkovú loď ANO Andreja Babiša. Pritom práve počas vašej vlády sa presadila.

„V programovom vyhlásení bolo napísané, že elektronická evidencia sa bude týkať časti ekonomiky, ale potom nás ČSSD a ANO podrazili a začali nás vydierať, že ak nebude EET prijaté, ako si predstavujú, že zas nesplnia naše volebné priority.
Urobili sme teda kompromis, že tretia a štvrtá fáza, kam patria napríklad služby, sa posunula a voliči teraz rozhodnú, či ju chcú. My maximálne pracujeme preto, aby nenastala a aby sa prvé dve fázy racionalizovali. Upozorňovali sme na mnohé nezmysly, ktoré tam sú, ale odbili nás s tým, že žiadne výnimky nie sú nutné. Teraz už výnimky má v programe aj hnutie ANO.“
Vládli ste s Babišom a jeho ANO, zároveň tvrdíte, že chce štát riadiť ako firmu. Dá sa s ním vládnuť aj po voľbách, ak bude najsilnejší?