BAGDAD. Iracké sily začali v pondelok ráno na niekoľkých frontoch veľký útok na severoiracké mesto Kirkúk, ktoré je v rukách kurdských milícií a dobili hlavnú vojenskú základňu Kurdov neďaleko mesta.
Boje na juhu mesta si vyžiadali množstvo obetí, presný počet nie je známy. Uviedla to agentúra AP s odkazom na kurdských predstaviteľov.
Podľa vyhlásenia armády ovládajú vládni vojaci cesty a všetku infraštruktúru, vrátane ropných rafinérií, letiska a obsadili aj úrad v centre mesta.
Kurdi cez víkend odmietli upustiť od výsledkov referenda o nezávislosti, ako to od nich žiadala vláda v Bagdade.
Zničili päť irackých vozidiel
Kurdské milície podľa nej nekládli vládnym jednotkám odpor. Kurdské jednotky ale uviedli, že na juhu mesta zničili najmenej päť vojenských terénnych vozidiel používaných provládnymi milíciami. Stalo sa tak podľa nich po "nevyprovokovanom útoku" týchto milícií.

Podľa bezpečnostnej rady KRG vozidlá Humvee používali šiitské Ľudové mobilizačné sily.
"Približne o 23.30 h iracké sily a Iránom podporované Ľudové mobilizačné sily postúpili od (mesta) Túz Chúrmátú, južne od Kirkúku (metropoly provincie), v rámci veľkej, viacúrovňovej operácie s cieľom vstúpiť do mesta a prevziať základňu K1 a ropné polia. Približne o 2.30 h zaútočili na oddiely pešmergov z dvoch frontov na križovatke Túz-Kirkúk a moste Marjam Bag, južne od Kirkúku, pričom používali americkú výzbroj vrátane tankov Abrams a vozidiel Humvee," uviedla bezpečnostná rada KRG, ktorú citoval kurdský spravodajský portál Rudaw.
Podľa vyhlásenia bezpečnostnej rady pešmergovia zničili najmenej päť vozidiel Humvee a budú "naďalej brániť Kurdistan, jeho ľud a záujmy." Na margo irackej operácie uviedla, že je to "nevyprovokovaný útok".
V meste počujú delostreleckú paľbu
Iracký premiér Hajdar Abádí nariadil svojim vojakom, aby v Kirkúku zaistili bezpečnosť v spolupráci s miestnym obyvateľstvom a pešmergami," čo podľa AP naznačuje, že je ochotný podeliť sa o moc v Kurdistane - autonómnej oblasti Iraku. "Iba sme podnikli kroky, ktoré vyplývajú z našej ústavy," povedal Abádí s tým, že v Kirkúku sa iba snažia upevniť moc a zaistiť bezpečnosť.
Množstvo ľudí sa rozhodlo mesto opustiť, na ceste smerom na sever ku Kurdistanu sa tvorili dlhé kolóny.
Viceprezident kurdskej autonómie a veliteľ polovojenských jednotiek Kosrat Rasúl v reakcii vyhlásil, že Kirkúk pred prebiehajúcou operáciou irackej armády ochránia kurdské sily. "Pešmergovia budú chrániť Kirkúk a nedovolia, aby poškodili mesto," povedal Rasúl pre kurdskú televíziu Rudaw.
Medzitým iracká štátna televízia oznámila, že Američanmi vycvičené iracké protiteroristické sily obsadili neďaleko Kirkúku vojenskú základňu K-1.
Podľa agentúry AP kurdskí predstavitelia bez bližších podrobností uviedli, že federálne sily a štátom podporované milície spôsobili počas bojov južne od Kirkúku "množstvo obetí".
Vo vyše miliónovom multietnickom meste sa ľudia zatvorili vo svojich obydliach a hlásili, že počuť zrejme delostreleckú a raketovú paľbu.
Hovorca kurdských síl Bahzad Ahmed povedal, že iracká armáda obsadila južne od Kirkúku ropnú a plynárenskú spoločnosť a ďalšie priemyselné oblasti. Podľa neho "spálili množstvo domov a zabili veľa ľudí". Oddiely péšmarga zničili "jeden alebo dva ich tanky", dodal.
Iracké ministerstvo vnútra oznámilo, že vojaci prevzali kontrolu nad elektrárňou, policajnou stanicou a priemyselnou oblasťou.
Američania vyzývajú na pokoj
Predstavitelia kurdských oddielov a Američanmi vedenej koalície sa stretli v severoirackom meste Arbíl, kde diskutovali o kríze.
Američanmi vedená koalícia uviedla, že situáciu v okolí mesta dôkladne monitoruje. Vyzvala všetky strany, aby sa vyhli eskalácii násilia. Hovorca koalície plukovník Ryan Dillon vyhlásil, že hlavný dôraz by sa mal klásť na boj proti IS.
Biely dom postup Bagdadu neoznačil za útok, ale za koordinovaný manéver.
Kurdské oddiely získali kontrolu nad Kirkúkom, keď sa džihádistická organizácia Islamský štát v roku 2014 zmocnila častí územia na severe Iraku, pričom nenarážala na žiaden odpor irackej armády.
Bagdad už medzičasom Kurdov požiadal, aby odovzdali správu nad mestom federálnym úradom, k čomu však zatiaľ nedošlo. Tento ich spor sa ešte vystupňoval po nedávnom kontroverznom referende o nezávislosti Kurdistanu.
Autor: tasr. sme.sk