WASHINGTON. Jadrová dohoda medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami už nezodpovedá národným bezpečnostným záujmom Spojených štátov.
Tie však od dohody z roku 2015 neodstúpia, uviedol v piatok v prejave z Bieleho domu americký prezident Donald Trump.
Šéf Bieleho domu však dodal, že už ďalej nemieni potvrdzovať, že Teherán jadrovú dohodu dodržiava. Ak nedôjde k odstráneniu nedostatkov, zmluva skončí, varoval americký prezident.
Vysoká predstaviteľka Bruselu a Iránsky najvyšší predstaviteľ Hasan Rúhání skonštatovali, že Trump nemá právomoc dohodu ukončiť.
Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko a Rusko Trumpa tiež nepodporili a na dohode s Iránom sa pre nich nič nemení.
Kritizoval Teherán

Prezident USA vyzval ministerstvo financií, aby uvalilo prísne sankcie na iránske Revolučné gardy a na rovnaký postup vyzval aj spojencov Washingtonu.
Trump vo svojom prejave v Bielom dome vymenoval niektoré zásadné nedostatky, ktoré jadrová dohoda má, avšak dotkol sa aj niektorých podľa neho znepokojujúcich aktivít Teheránu, ktoré s jeho jadrovým programom nesúvisia.
Iránu americký prezident vyčíta najmä jeho program vývoja balistických rakiet, podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada či militantného libanonského hnutia Hizballáh a ďalších skupín, ktoré podľa neho pôsobia destabilizujúco v celej oblasti Blízkeho východu.
Trump nemá právo dohodu vypovedať
V súlade s americkou legislatívou je prezident povinný najneskôr do nedele informovať Kongres, či Irán jadrovú dohodu dodržiava a či je dohoda aj naďalej z hľadiska Spojených štátov prioritou ich národnej bezpečnosti.
Podľa Trumpa má dohoda zásadné nedostatky a okrem toho Irán pôsobí destabilizujúco v oblasti Blízkeho východu, ako aj v Jemene.
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová odmietla hrozbu amerického prezidenta.
Podľa slov šéfky európskej diplomacie nijaká krajina nemá právo na vypovedanie dohody. "Nie je to bilaterálna dohoda, nepatrí nijakej krajine," citovala ju agentúra DPA.
Mogheriniová však poukázala na to, že aj keď americký prezident má mnoho právomocí, "toto medzi ne nepatrí".
Súčasne konštatovala, že Irán doteraz ustanovenia dohody dodržiava. "Ako medzinárodné spoločenstvo si nemôžeme dovoliť ohroziť dohodu, ktorá funguje a napĺňa svoje ciele," dodala.
Iránsky najvyšší predstaviteľ Hasan Rúhání Trumpove vyhrážky rovnako odmietol. Trumpovo vystúpenie, ktoré bolo podľa jeho slov plné hlúpostí a neopodstatneného obviňovania a urážania iránskeho národa, ostro skritizoval.
"Medzinárodnú dohodu o iránskom jadrovom programe nepodpísali iba Spojené štáty, tento dokument nemôže vypovedať jedna krajina," vyhlásil v televíznom prejave Rúhání.
Iránci podľa neho neustúpia tlaku zahraničných vlád. "Teherán bude plniť záväzky vyplývajúce z dohody, kým to bude v jeho záujme, konštatoval ďalej iránsky prezident. Irán rešpektuje všetky medzinárodné dohody," zdôraznil.
Zrejme v reakcii na slová amerického prezidenta o tom, že Irán sa od roku 1979 permanentne dopúšťal agresie, Rúhání uviedol, že v iracko-iránskej vojne podporovali USA krajinu-agresora.
Trojica európskych mocností stojí za dohodou
Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko naďalej stoja za jadrovou dohodou s Iránom a nič na tom nemení ani Trumpovo stanovisko.
Britská premiérka Theresa Mayová, nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron vydali v piatok neskoro večer spoločné stanovisko, v ktorom uvádzajú, že ich krajiny "zostávajú oddané" jadrovej dohode s Teheránom a sú "znepokojené možnými dôsledkami" amerického rozhodnutia túto dohodu v jej súčasnej podobe už nepodporovať.
Všetci traja štátnici označili v spoločnom komuniké dohodu s Iránom za "vyvrcholenie trinástich rokov diplomatického snaženia" a "dôležitý krok k tomu, aby sa zaistilo, že iránsky jadrový program nebude zneužitý na vojenské účely".
Izrael sa priklonil k Trumpovi
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zablahoželal Trumpovi k "odvážnemu rozhodnutiu", keď obvinil Irán, že nedodržiava obsah dohody.
Netanjahu tvrdí, že Trump vytvoril možnosť na vylepšenie zlej dohody, potlačenie iránskej agresie, ako aj na postup voči podpore terorizmu.
Predseda izraelskej vlády vyzval súčasne aj ďalších štátnikov, aby krok USA podporili. Trump sa podľa Netanjahua odvážne postavil proti teroristickému režimu v Iráne.
Dodal, že ak sa na predmetnej dohode nič nezmení, potom je isté len jedno: V priebehu niekoľkých rokov bude mať najvýznamnejší teroristický režim sveta jadrový arzenál, čo znamená obrovské nebezpečenstvo pre našu spoločnú budúcnosť.
Rusko žiada o dodržanie podmienok
Ruská federácia vyzvala v piatok prostredníctvom námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova všetkých signatárov iránskej jadrovej dohod, aby ju dodržiavali.
Fakt, že Trump spochybnil veci, ktoré dohoda obsahuje, označil ruský diplomat podľa agentúry RIA Novosti za "mimoriadne znepokojujúci". Moskva vidí podľa Riabkova svoju hlavnú úlohu v súčasnosti v zabránení kolapsu dosiahnutej dohody.
Loading
...
Moskva vyzvala signatárov
Ruská federácia vyzvala prostredníctvom námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova všetkých signatárov dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 na jej dodržiavanie.

Fakt, že Trump spochybnil veci, ktoré obsahuje medzinárodná dohoda, označil ruský diplomat podľa agentúry RIA Novosti za "mimoriadne znepokojujúci".
Moskva vidí podľa Riabkova svoju hlavnú úlohu v súčasnosti v zabránení kolapsu dosiahnutej dohody.
Irán a šesť mocností - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli 14. júla k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému.
Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.