MILÁNO. Humanitárni pracovníci zachránili v Stredozemnom mori približne 600 utečencov, ktorých následne previezli na taliansky ostrov Sicília, informuje o tom v piatok agentúra AP.
Ide o jeden z najväčších prílevov utečencov do Talianska, odkedy Rím uzavrel dohodu s Líbyou o obmedzení migračného toku.
Previezli ich do Palerma
Humanitárna organizácia SOS Mediterranee zachránila utečencov v rámci siedmich operácií, ktoré v priebehu 36 hodín uskutočnila v Stredozemnom mori.

Stovky zachránených tvorili najmä maloleté osoby bez sprievodu pochádzajúce z krajín subsaharskej Afriky. Zachránených utečencov previezli na taliansky ostrov Sicília do mesta Palermo.
Afričania sa vydali na more po tom, čo boje v okolí líbyjského pobrežného mesta Sabráta oslabili polovojenské oddiely, ktoré sa zaviazali pomôcť spomaliť prúd migrantov smerujúcich do Európy.
Líbya sa pre migrantov smerujúcich do Európy stala jedným z hlavných tranzitných bodov, keďže pašeráci využili chaos po povstaní z roku 2011, keď bol zvrhnutý autoritársky vodca Muammar Kaddáfí.
V tejto veľkej severoafrickej krajine však pôsobia súperiace vlády a parlamenty, ale skutočnú moc majú početné ozbrojené oddiely, z ktorých mnohé zarábajú na pašovaní ľudí a na obchodovaní s nimi.
Spolupráca s Tunisanmi
Taliansko dosiahlo v auguste ústnu dohodu s medzinárodne uznanou, ale slabou západolíbyjskou vládou, že bude poskytovať vybavenie, člny a platy tamojším polovojenským oddielom na to, aby zabraňovali migrantom v pokusoch preplaviť sa do Európy.
V dôsledku chaosu, ktorý v krajine vládne, sa však dohodu nie vždy darí plniť.
Talianske médiá informovali, že Taliansko i Tunisko zintenzívnili kontrolu časti Stredozemného mora ležiacej medzi oboma krajinami v reakcii na silnejúci prúd migrantov práve v tejto oblasti.
Podľa médií talianska strana vyslala do regiónu viac plavidiel finančnej stráže, tuniská zasa zintenzívnila prítomnosť lodí pohraničnej stráže, a to predovšetkým v úseku medzi Sfaxom a Monastirom.
Práve odtiaľ sa na plavbu smerom k talianskemu ostrovu Lampedusa, prípadne na Sicíliu vydáva väčšina lodí z Tuniska.
Tajné služby sú v pozore
Obe strany sa na zintenzívnení hliadok v tejto oblasti dohodli vo štvrtok na bilaterálnom rokovaní v Ríme. Tunisko súhlasilo na tomto fóre aj s tým, že namiesto doterajších 30 prijme v budúcnosti týždenne až 80 svojich občanov vyhostených z Talianska.

Talianske tajné služby venujú podľa informácií denníka La Repubblica osobitnú pozornosť migračnej trase z Tuniska, pretože práve z tejto krajiny odišlo svojho času bojovať v radoch džihádistov v Iraku a v Sýrii okolo 5000 ľudí, ktorí sa teraz pokúšajú dostať do Európy.
Úrad OSN pre migráciu (IOM) v septembri informoval, že od začiatku roka 2017 pricestovalo po mori do Európy vyše 130-tisíc migrantov a utečencov, teda menej ako polovica počtu z predchádzajúceho roka.
Iba v septembri dorazilo k talianskym brehom 1400 ilegálnych prisťahovalcov z Tuniska. Talianske úrady to sčasti pripisujú amnestii v tejto severoafrickej krajine, kde sa na slobodu dostalo okolo 1600 kriminálnikov.
Tri štvrtiny príchodzích dorazili do Talianska a zvyšok sa priplavil do Grécka, na Cyprus a do Španielska.
Pri pokuse preplaviť sa cez Stredozemné more zahynulo tento rok okolo 2500 migrantov, čo je menej oproti približne 3200 migrantov za rovnaké obdobie v roku 2016, ako uviedol IOM.