BAGDAD. Kurdské jednotky, známe aj ako pešmerga, opustili svoje pozície v okolí sporného mesta Kirkúk. Informáciu potvrdil predstaviteľ pešmergov Wasta Rasul s tým, že jeho jednotky odišli z pozícií juhozápadne od mesta.
Na týchto pozíciách ich vystriedali iracké jednotky, informuje agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa štátnych ozbrojených síl.
Iracká armáda neskôr zverejnila na sociálnych sieťach aj fotografie, na ktorých stoja vojaci pred bariérami v kurdských farbách.
Podľa ich tvrdení snímky vznikli v provincii Kirkúk.
Kurdi mali obavy
Iracké velenie poprelo informácie z médií, že by začalo operáciu na opätovné prevzatie mesta.
Kurdskí predstavitelia tvrdia, že vojenské presuny v okolí Kirkúku u nich vyvolali obavy.
Pešmerga prevzala kontrolu nad mestom Kirkúk, keď v roku 2014 iracká obrana oslabla v dôsledku postupujúcej extrémistickej organizácie Islamský štát. Na mesto si nárokujú rovnako Kurdi a Iračania. Napätie medzi nimi sa ešte viac vystupňovalo po tom, ako sa tam konalo nezáväzné referendum o nezávislosti irackého Kurdistanu.
Poslali ďalších pešmergov
Vedenie irackého Kurdistanu už skôr v piatok informovalo, že do oblasti Kirkúku poslalo ďalších 6-tisíc príslušníkov polovojenských jednotiek péšmarga na obranu pred "pravdepodobným útokom" zo strany irackých vládnych síl. Informovala o tom v piatok kurdská televízna stanica Rudaw.
Posily dorazili do oblasti Kirkúku v noci na v piatok a pridali sa tam "k desaťtisícom" príslušníkov jednotiek pešmerga.

Viceprezident kurdskej autonómie v Iraku a veliteľ polovojenských jednotiek Kosrat Rasúl v televízii Rudaw uviedol, že iracké jednotky sa už stiahli ku Kirkúku a rozmiestnili sa v jeho okolí.
Okrem toho sa podľa neho objavili aj vyhrážky zo strany irackej armády. Rasúl ubezpečil, že kurdské vedenie si neželá ozbrojený konflikt: "Snažíme sa riešiť problémy cestou dialógu."
Obvinili Bagdad
Vedenie irackého Kurdistanu už aj predtým obvinilo Bagdad z prípravy sústredeného útoku na kurdskú autonómiu.
Vedenie Iraku to však poprelo, pričom uviedlo, že sa o tom "ani len neuvažovalo". Iracký premiér Hajdar Abádí vyhlásil, že iracká "armáda nikdy nebude viesť vojnu proti irackým občanom vrátane Kurdov".
Napätie vo vzťahoch medzi Kurdistanom a vládou v Bagdade vyvolalo referendum o nezávislosti Kurdistanu, ktoré sa konalo 25. septembra a skončilo sa víťazstvom prívržencov odtrhnutia sa regiónu od Iraku. Vláda v Bagdade tvrdí, že referendum sa konalo v rozpore s ústavou, a výsledky hlasovania neuznáva.
Nie je súčasťou irackého Kurdistanu
Mesto Kirkúk, ktoré leží na severe Iraku a v blízkosti bohatých nálezísk ropy, nie je oficiálne súčasťou irackého Kurdistanu, ale pôsobia tam oddiely pešmerga.
Kurdské oddiely získali kontrolu nad Kirkúkom, keď sa džihádistická organizácia Islamský štát v roku 2014 zmocnila častí územia na severe Iraku, pričom nenarážala na žiaden odpor irackej armády.
Bagdad už medzičasom Kurdov požiadal, aby odovzdali správu nad mestom federálnym úradom, k čomu však zatiaľ nedošlo. Tento ich spor sa ešte vystupňoval po nedávnom kontroverznom referende.