BERLÍN, BRATISLAVA. Nikdy sa netajila kritikou migrantov, raz dokonca musela vysvetľovať, ako myslela to, že na hraniciach ich možno v krajnom prípade aj „strieľať“. Bývalú šéfku Alternatívy pre Nemecko (AfD) Frauke Petryovú však neskôr zatienili oveľa radikálnejší členovia strany a v kampani pred nedávnymi voľbami do Bundestagu sa takmer neobjavovala.

Petryová sa do parlamentu na kandidátke AfD dostala, vystúpila z nej však hneď po voľbách. Teraz zakladá novú stranu. Má byť menej radikálna ako AfD a aj keď zatiaľ nie sú jasné ďalšie detaily, Petryová chce pravdepodobne bojovať o menej extrémistického konzervatívneho voliča.
Niečo ako CSU
Modrú stranu, ako ju nazvali, odídenci z AfD oficiálne predstavia už v piatok. „Modrá predstavuje konzervatívnu, ale aj 'slobodnú' politiku v Nemecku aj v Európe,“ povedala Petryová pre nemecké RND. Agentúra Reuters jej citát „freiheitliche Politik“ preložila ako „liberálnu politiku“, Petryová však pravdepodobne skôr narážala na politiku slobodných, ktorí pôsobia napríklad v Rakúsku.
12,6 %
získala AfD v septembrových voľbách do nemeckého Bundestagu.
Petryovej strana by sa v Nemecku najviac mohla podobať na bavorskú CSU, sesterskú stranu CDU kancelárky Angely Merkelovej. Teda konzervatívnu silu, ktorá síce kritizuje prijímanie migrantov, ale odmieta extrémizmus.
„Každý tretí Nemec by prijal rozumnú konzervatívnu ponuku,“ vyhlásila Petryová.
Strana vznikala ešte pred voľbami
Petryovej už pred voľbami prekážali extrémistické postoje volebných lídrov AfD. Strana sa napriek zisku viac ako 12 percent v uplynulých voľbách ocitla v absolútnej izolácii – nielenže s ňou každá z parlamentných strán vylučuje spoluprácu, ale poslanci údajne v Bundestagu nechcú ani len sedieť vedľa kolegov z AfD.
Petryová pritom začala zakladať novú stranu ešte v auguste, keď pôsobila na čele AfD. Nemecké úrady zaznamenali oficiálnu žiadosť o vytvorenie strany už v polovici septembra, asi týždeň pred parlamentnými voľbami.
Zatiaľ ani Petryová nevie, či Modrá strana bude mať dosť poslancov na vytvorenie vlastného poslaneckého klubu - potrebuje ich aspoň 35. Ak by sa jej to podarilo, jej členovia by napríklad mohli sedieť v parlamentných výboroch.