PRAHA, BRATISLAVA. Hnedá pirátska loď a milióny torrentov, cez ktoré sa dali na čierno stiahnuť filmy či seriály, sa stali symbolom nelegálneho sťahovania na internete.
V roku 2006 však servery webu Pirate Bay švédska polícia skonfiškovala a na istý čas web znefunkčnila.
Práve na pozadí pádu jednej z najpopulárnejších stránok na sťahovanie vznikla Pirátska strana – hnutie, ktoré sa už viac ako desaťročie snaží ovplyvniť politiku v európskych krajinách.

Kým v niektorých krajinách sa im podarilo presadiť sa, inde za sebou majú škandály aj kontroverzie vrátane vraždy.
Vo väčšine krajín sú dnes na okraji volebných prieskumov. V Česku však môžu byť po budúcotýždňových voľbách rozhodujúcim hlasom.
Sklamanie z elity
Tri roky po konfiškácii serverov webu Pirate Bay švédsky súd poslal štyroch zakladateľov stránky na rok do väzenia.
V tom čase pirátske strany len začínali vznikať, no tento bezprecedentný krok im pomohol – Švédska pirátska strana len v deň verdiktu získala deväťtisíc nových členov. Čoskoro získali prvú poslankyňu v europarlamente a rozšírili sa do Rakúska, Nemecka i Česka.
Pirátske strany v Európe (zisk v posledných voľbách)
- Island - 2016 - 14,48 %
- Veľká Británia - 2015 - 0,43 %
- Fínsko - 2015 - 0,58 %
- Švédsko - 2014 - 0,43 %
- Slovinsko - 2014 - 1,34 %
- Česko - 2013 - 2,66 %
- Luxemburg - 2013 - 2,94 %
- Rakúsko - 2013 - 0,77 %
- Nemecko - 2013 - 2,19 %
V tom čase im pomohla začínajúca finančná kríza aj to, že mnohé tradičné strany nechápali mladých voličov.
„V celej Európe je rovnaké sklamanie z politickej elity. Vidieť to na hnutí Occupy na Wall Street aj inde. Ľudia žiadajú, aby ich niekto počúval, najmä mladí,“ opísala pre Guardian vznik rôznych hnutí v roku 2011 členka maďarskej zelenej strany LMP (Politika môže byť iná) Virag Kauferová.
Európske pirátske strany sa zaviazali, že budú presadzovať občianske slobody, právo na súkromie, posúvanie informácií a dát aj transparentnosť.
Napriek tomu sa každá strana vydala iným smerom. Ich maskotmi sa stali ľudia ako zakladateľ WikiLeaks Julian Assange či Edward Snowden, ktorý rozkryl praktiky americkej tajnej služby NSA.
Severský úspech
Pirátska strana je dlhodobo najúspešnejšia na Islande, kde v posledných voľbách získala 14,48 percenta hlasov. Jej líderka, 50-ročná Birgitta Jónsdóttir bola kedysi Assangeovou hovorkyňou a aktivistkou.
„Hovoria o mne ako o anarchistke, ale ja by som rada zaviedla nový pojem – snažím sa len, aby boli ľudia aktívnejší,“ povedala v roku 2011 pre SME.