JERUZALEM. Centrum Simona Wiesenthala oznámilo, že vymaže meno amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina zo zoznamu ocenených ľudí.
Zakladateľ centra Marvin Hier vo vyhlásení napísal, že "všetci sú v tejto humanitárnej organizácii zdesení množstvom obvinení vznesených proti Weinsteinovi". Producent čelí škandálu kvôli sexuálnemu obťažovaniu a znásilnenia žien.

"Vzhľadom na závažnosť obvinenia odstránime jeho meno zo zoznamu ocenených vo všetkých našich materiáloch, ktoré v budúcnosti vyjdú. Nemôžeme sa vrátiť do minulosti, ale keby sme predtým vedeli, čo vieme teraz, nikdy by sme ho neocenili. Takéto škandalózne správanie odporuje všetkému, za čím Wiesenthalovo centrum stojí, a odporuje aj textu, ktorý je s ocenením spojený: 'Tomu, kto ctí ľudstvo', "napísal Hier.
Weinsteina už prepustila produkčná firma, ktorú založil. Wiesenthalovo centrum mu predvlani udelilo cenu za toleranciu. Podľa izraelskej tlače bol Weinstein pre cenu vybraný aj kvôli svojim príspevkom tejto organizácii, ktoré robia takmer 100.000 dolárov (84 500 eur).
"Dali sme Harveymu Weinstein cenu, pretože jeho spoločnosť rovnako ako mnoho iných firiem zo zábavného priemyslu dlhodobo Wiesenthalovo centrum a jeho prácu podporuje," oznámila hovorkyňa centra.

Na otázku, či sa uvažuje aj o odobratí ceny, hovorkyňa povedala, že o tom sa nehovorí.
Wiesenthalovo centrum je židovská organizácia pre ľudské práva so sídlom v Los Angeles. Propaguje toleranciu a zaoberá sa bojom proti rasizmu a antisemitizmu.
Weinstein pri preberaní ceny na galavečere, ktorý vyniesol centru 1,75 milióna dolárov (1, 48 milióna eur), povedal o antisemitoch, že by Židia urobili najlepšie, keby "vstali a kopli tých chlapíkov do zadku".
V súčasnosti ho obvinili viaceré ženy zo sexuálnych útokov a obťažovania. Weinstein, ktorý pomáhala založiť produkčnú firmu Miramax, sa ospravedlnil.
Tvrdí ale, že všetky ženy, ktorých sa aféra týka, so sexuálnymi návrhmi súhlasili. Hodlá sa však obrátiť na odborníkov, ktorí liečia sexuálnu závislosť.