ŠTRASBURG. Český prezident Miloš Zeman v utorok na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia Rady Európy znovu kritizoval protiruské sankcie.
"Nehovorím o oprávnenosti, ale o efektívnosti sankcií," uviedol Zeman v Štrasburgu.
Sankcie podľa neho nefungujú, a preto namiesto nich navrhuje dialóg medzi občanmi krajín. Ruskú kultúru nie je možné oddeliť od európskej kultúry, a preto by sa zhromaždenie nemalo snažiť deliť politickú štruktúru Európy, ktorá siaha od Atlantiku po Ural, povedal český prezident podľa internetového serveru Českej televízie.
Prirovnával ku Kube

Neefektívnosť protiruských sankcií prirovnal k prípadu Kuby, na ktorej sa aj napriek americkým sankciám udržal dlhé desaťročia pri moci Fidel Castro.
Sankcie podľa Zemana vedú len k vyššej popularite lídrov blokovaných štátov, i časť súčasnej vysokej popularity ruského prezidenta Vladimira Putina vyprovokovali sankcie, domnieva sa český prezident.
Ruskú anexiu Krymu označil za "fait accompli", teda hotovú záležitosť, a citoval bývalého nemeckého prezidenta Joachima Gaucka, ktorý podľa neho vyhlásil, že snaha vrátiť Krym Ukrajine by viedla k európskej vojne. Priamy dialóg medzi Ruskom a Ukrajinou by podľa Zemanovho súkromného názoru však mohla viesť ku kompenzácii v prospech Ukrajiny, napríklad vo finančnej podobe či prostredníctvom ropy a zemného plynu.
Po prejave diskutoval s členmi zhromaždenia, ktorí sa ho pýtali medziiným na migračnú krízu. Zeman zopakoval svoje odporúčanie, podľa ktorého by sa malo pomáhať priamo na miestach konfliktov a v krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú.
Kritika vládnych i opozičných politikov
Prezidentov prejav bol v príkrom rozpore so zahraničnou politikou ČR. Napísal to český premiér Bohuslav Sobotka na svojom konte na sociálnej sieti Twitter, pričom dodal, že "prezident naň nemal žiadny mandát českej vlády."
Podľa spravodajského portálu Novinky.cz Sobotka ďalej uviedol, že Česko je za rešpektovanie medzinárodného práva. Pripomenul, že sankcie EÚ proti Rusku sú spojené s plnením dohôd z Minska. "Bez naplnenia týchto dohôd ich nie je možné rušiť," napísal Sobotka.
Podobne kriticky ako Sobotka sa k Zemanovmu prejavu vyjadril aj šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek, ktorý upozornil, že k tomu, "čo sa stalo s Krymom, ale i v Donbase, nemôžeme zostať ľahostajní".
"Zmeny hraníc štátov a porušovanie medzinárodných dohôd je niečo, k čomu nemôžeme mlčať. Pozícia EÚ je v tomto jednotná. Sankcie proti Rusku musia platiť do tej doby, pokiaľ nebudú splnené podmienky minských dohôd," uviedol šéf českej diplomacie.
Poslankyňa ODS Miroslava Němcová zdôraznila, že finančne alebo inak kompenzovať Ukrajine Krym znamená súhlasiť s princípom vojenskej agresie, okupácie a zabratia cudzieho územia.
"Podpora ozbrojenej agresie prezidentom Českej republiky je hanebná. Je popretím demokratických princípov a smerovania našej spoločnosti po roku 1989," upozornila.
Podľa opozičnej TOP 90 by sa vláda ČR mala od Zemanovho prejavu dištancovať.