VIEDEŇ, BRATISLAVA. Falošné správy, rasistické narážky a dokonca aj podnikateľ George Soros. Kampaň pred rakúskymi parlamentnými voľbami mala byť podobná ako tie predošlé - teda nudná. Najmä preto, že ich víťaz je prakticky istý. Nie je to tak.
Týždeň predtým, ako v nedeľu Rakúšania rozhodnú o zložení nového parlamentu, sa všetko otočilo. Súperi rozdávajú nečakané podpásové údery a útočia na seba aj politickí spojenci.
“Až do soboty bola hlavnou témou kampane úloha islamu v spoločnosti. Odvtedy sa však hlavnou témou kampane stala samotná špinavá kampaň.
„
Kampaň začína pripomínať tú pred prezidentskými voľbami, kde o najvyššie kreslo bojovali dvaja kandidáti, ktorí sa odlišovali takmer vo všetkom.
Nezávislý liberál Alexander Van der Bellen vtedy aj napriek špinavej kampani vyhral nad radikálnym súperom Norbertom Hoferom.
„Až do soboty bola hlavnou témou kampane úloha islamu v spoločnosti,“ hovorí pre SME profesor Dunajskej univerzity Peter Filzmaier. „Odvtedy sa však hlavnou témou kampane stala samotná špinavá kampaň.“
Antikampaň platili socialisti
Všetko sa to začalo pred pár dňami, keď na sociálnych sieťach začali vznikať čudné stránky. Tvárili sa ako oficiálne stránky na podporu šéfa ľudovcov, stále len 31-ročného Sebastiana Kurza, v skutočnosti však v jeho mene šírili falošné správy, či v lepšom prípade naňho iba útočili.
Nebolo by to nič neobvyklé, predvolebné zneužívanie facebooku a twitteru je aj inde v Európe, najmä v posledných rokoch, skôr pravidlom, ako výnimkou.

Podozrenie padlo okamžite na radikálnych slobodných z FPÖ, ktorí po Kurzovej kritike migračnej politiky Rakúska bojujú o časť spoločných voličov. Problém nastal až vtedy, keď vyšlo najavo, že stránky si v skutočnosti zaplatili konkurenční socialisti z SPÖ, s ktorými sú kurzovci v spoločnej vláde.
Stránka nazvaná Pravda o Sebastianovi Kurzovi napríklad pred časom zverejnila fotku, na ktorej je Kurz s americkým miliardárom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom. Najmä v Maďarsku, Poľsku či na Balkáne ho radikáli považujú za symbol amerického imperializmu. V Rakúsku je známy takisto, nie však až tak ako v krajinách na juh a východ od Viedne. Vytiahnutie „Sorosovej karty" teda mnohých prekvapilo.
„Soros našepkávač,“ znel text k spoločnej fotke Kurza a Sorosa. Stránka šírila aj falošné správy o tom, že Kurz v skutočnosti po výhre vo voľbách otvorí dvere utečencom a naplní tak tajný Sorosov plán na rozvrátenie Rakúska. Kurz pritom v kampani v skutočnosti stavil na prísnejšie kontroly utečencov a snaží sa tak prevziať voličov slobodným.
Loading
...
Boli už aj špinavšie kampane
Aby toho nebolo dosť, kampaň proti americkému miliardárovi židovského pôvodu vraj vymyslel známy izraelský politický poradca Tal Silberstein. V minulosti radil aj izraelskému premiérovi Ehudovi Barakovi či ukrajinskej premiérke Julii Tymošenkovej.