Venujete sa rozširovaniu a susedskej politike Únie, chodievate na Ukrajinu. V akej fáze je snaha krajiny stať sa členom?
„Ukrajina je spolu s Moldavskom, Bieloruskom a krajinami južného Kaukazu súčasťou východného susedstva, teda jednou z krajín, ktoré s Úniou spolupracujú, ale neuchádzajú sa zatiaľ o členstvo. Ukrajina navyše prijala asociačnú dohodu, čiže spolupráca je o niečo užšia, Ukrajinci už napríklad nepotrebujú na vstup do schengenského priestoru víza.“

Je šanca, že by v najbližšom čase mohla vstúpiť?
„V najbližšom čase určite nie. Ak sa budú siločiary v Európe prekreslovať, môže prísť k viacrýchlostnej Európe a v tomto prípade by sa mohol vytvoriť priestor na širšiu integráciu. Určite to však nie je otázka najbližších rokov.“
Revolúcia na Ukrajine sa začala na jeseň 2013, ľudia verili, že porazia korupciu. Aká je tam atmosféra teraz?
„Na Ukrajine sa v posledných rokoch urobilo obrovské množstvo reforiem. Samozrejme, že mladí aktivisti sú netrpezliví, lebo majú dojem, že sa malo urobiť viac a rýchlejšie, ale to sú všetko emócie, ktoré si pamätáme aj zo Slovenska z čias po páde komunizmu. Ukrajinci sú ešte stále eurooptimisti, možno sú viac sklamaní vnútorným vývojom a reakciami zvonku. Stále je to pozitívne naladená krajina.“
Katarína Mathernová
Mathernová študovala právo v Bratislave a potom v Spojených štátoch. V 90. rokoch pracovala pre Svetovú banku, v európskych štruktúrach pôsobí od roku 2005. Od septembra 2015 je v Európskej komisii zástupkyňou generálneho riaditeľa pre rozširovanie a susedskú politiku Únie.
Boli ste aj na východe krajiny pri fronte. Ako to tam vyzerá?
„Bolo to tam oveľa živšie. Ľudia prispôsobili na to, že život ide ďalej, oveľa viac, ako som očakávala. Život na východe by si zaslúžil viac pozornosti aj od centrálnych orgánov, investície do infraštruktúry a podobne. Netreba zabúdať, že tam žije veľká časť obyvateľstva. Stretla som sa tam aj s miestnymi predstaviteľmi a pôsobili na mňa veľmi konštruktívne a dynamicky.“
Aj v krajinách Únie sa objavujú čoraz hlasnejšie názory o možnom odchode. Je Únia ešte rovnako lákavá v nečlenských štátoch ako napríklad pred desiatimi rokmi?