OSLO, BRATISLAVA. Americký herec Leonardo DiCaprio, Donald Trump či Vladimír Putin. Nomináciu na Nobelovu cenu za mier, ktorú švédska Kráľovská akadémia vied vyhlási už v piatok doobeda, majú všetci spomenutí. Ani o jednom z nich sa však nehovorí ako o favoritovi.
Cenu každoročne vyhrá osobnosť či organizácia, ktoré “urobili pre mier a bratstvo medzi národmi najviac”.
Ako každý rok, aj tento raz pripravil nórsky Inštitút pre výskum mieru v Osle užší výber možných víťazov ceny. Pozrite sa, ktorých sedem adeptov doňho zaradil.

1. Federica Mogheriniová a Mohamed Džavád Zaríf
Šéfka európskej diplomacie a iránsky minister zahraničia sú tvorcami iránskej jadrovej dohody. Všeobecne sa o nej hovorí ako o symbole zmierňovania napätia medzi Iránom s Európou a Spojenými štátmi.
Prijatím dohody sa krajina v roku 2015 zaviazala k tomu, že zníži zásoby nízko obohateného uránu, ktorý by sa dal použiť ako zbraň a tiež v jadrových elektrárňach, a povolí inšpekcie medzinárodných pozorovateľov.
Na oplátku krajine uvoľnili ekonomické sankcie, ktoré na ňu uvalila Európska únia aj Spojené štáty.
2. Biele helmy
Organizácia Biele helmy, ktorá vystupuje aj pod názvom Sýrska civilná ochrana, vznikla v roku 2013 ako dobrovoľná činnosť asi desiatky mladíkov zo sýrskeho Aleppa. Po náletoch na mesto jednoducho začali utekať na zničené miesta - zachraňovali zranených a pochovávali mŕtvych.

Dnes v Bielych helmách pracuje viac ako tritisíc dobrovoľníkov a okrem Aleppa pôsobia aj v ďalších sýrskych mestách. Dovedna od roku 2013 zachránili viac ako 99-tisíc životov.
Biele helmy získali nomináciu na Nobelovu cenu mieru už viackrát. Tento rok sa skloňuje aj meno ich lídra - Raída Salíh.
3. Can Dündar
Turecký novinár a publicista Can Dündar bol ešte do minulého leta šéfredaktorom stredoľavého denníka Cumhuriyet. On a niekoľko jeho kolegov štát označil za teroristov.