WASHINGTON. Senátori vyšetrujúci ruské zasahovanie do minuloročných prezidentských volieb v USA zatiaľ nedospeli k záveru, či sa niekto z kampane prezidenta Donalda Trumpa spolčil s Rusmi.
Dvaja senátori, ktorí vedú jedno z troch vyšetrovaní tohto zasahovania, tiež v stredu novinárom povedali, že ešte je veľa práce vrátane zabezpečenia ďalších volieb pred pokusmi o ovplyvnenie zo zahraničia.
Dôkazy zatiaľ neexistujú
Senátor Richard Burr, republikánsky predseda senátneho výboru pre tajné služby, uviedol, že vyšetrovatelia sa budú aj naďalej zaoberať dôkazmi, či neexistuje "akýkoľvek náznak spolčenia" medzi Rusmi a Trumpovou kampaňou.
"Otázka spolčenia je stále otvorená," uviedol na brífingu pred novinármi.
Výbor dosiahol "všeobecný konsenzus", že dôverujú názoru spravodajskej komunity z konca minulého roka, že zasahovanie zo strany Ruska zvýhodňovalo Trumpa, konštatoval Burr. Podľa neho však členovia nevylúčili, že vyhodnotenie výboru bude v niektorých oblastiach odlišné.
Vypovedalo vyše sto svedkov
Burr a demokratický senátor Mark Warner pripomenuli, že výbor vypočul viac ako 100 svedkov vrátane bývalého šéfa Trumpovej kampane Paula Manaforta a Trumpovho zaťa Jareda Kushnera. Preskúmali tiež vyše 100.000 strán dokumentov.
Avšak výbor má vypočuť ešte niekoľko svedkov spojených s Trumpovou kampaňou a so stretnutím z júna 2016 za účasti Kushnera, Manaforta, prezidentovho syna Donalda Trumpa ml. a Rusov. Výbor chce vypočuť Trumpa mladšieho a každého, kto má so stretnutím niečo spoločného, píše agentúra AP.
Dôležitý svedok odmieta vypovedať
Svedkom, ktorého sa senátorom nepodarilo vypočuť, je bývalý britský špión Christopher Steele. Ten je zrejme autorom spisu o údajných napojeniach Trumpa na Rusko a o jeho aktivitách v Moskve.
Burr uviedol, že výbor "narazil na stenu" pri žiadostiach o vypočutie Steela, ktorý nesúhlasil s osobným stretnutím so senátormi.
Podľa Burra výbor nemôže posúdiť dôveryhodnosť spisu bez toho, aby vedel, kto ho objednal, zaplatil a aké sú jeho zdroje.