HAVANA, BRATISLAVA. Kubánsky diktátor Fidel Castro bol v minulom storočí jedným z najviac vyhľadávaných cieľov atentátov. Údajne ich prežil viac ako šesťsto, pričom mnohé pokusy mala na svedomí americká CIA.
Chceli ukryť výbušninu do mušle, ktorá by pri potápaní Castra prilákala farbou, v New Yorku mu údajne odovzdali vybuchujúcu cigaru, inú zase plánovali naplniť jedovatým botoxom. Atentát sa však nikdy nepodaril a Castro zomrel vo veku 90 rokov.
Záhadné útoky ako z filmov o Jamesovi Bondovi však naštrbujú vzťahy Kubáncov a Američanov aj dnes. Po zdanlivej normalizácii vzťahov tento týždeň Američania vyhostili kubánskych diplomatov a stiahli väčšinu svojich z Kuby.
Bez sluchu a bez reči
Amerického diplomata z jeho hotelovej izby v Havane vyhnal hlboký neidentifikovateľný zvuk. Keď sa pohol o pár metrov, zvuk stíchol. Keď si opäť ľahol, zvuk zaplnil miestnosť znovu.

Agentúra AP tak opisuje skúsenosti jedného z diplomatov z americkej ambasády na Kube. Muž o pár dní začal strácať sluch a začal mať aj problémy s rečou.
Na prípade by možno nebolo nič až také výnimočné, keby sa podobných incidentov počas tohto roka nestalo viac ako dvadsať. Mnohé obete majú mierne poškodenie mozgu, nevedia sa sústrediť a vypadávajú im niektoré slová.
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson ich označil za „cielené útoky na zdravie“ a tento týždeň prikázal stiahnutie väčšiny diplomatického personálu z Kuby. Kubánska strana im vraj nedokáže garantovať bezpečnosť.