RANGÚN. Porušovanie ľudských práv moslimskej menšiny Rohingov vrátane údajných hromadných znásilnení či bezmyšlienkovitého zabíjania by sa mohlo rovnať "zločinom proti ľudskosti".
Myslia si to viacerí odborníci na ľudské práva z Organizácie Spojených národov, z ktorých vyhlásenia v stredu citovala agentúra DPA.
Zabíjanie a znásilňovanie
"Obzvlášť nás znepokojuje osud rohinských žien a detí, ktoré sú vystavené vážnemu porušovaniu svojich ľudských práv vrátane zabíjania, znásilňovania a núteného presídľovania," uviedli v spoločnom vyhlásení Výbor OSN pre odstránenie všetkých foriem diskriminácie žien (CEDAW) a Výbor OSN pre práva dieťaťa (CRC).
Násilnosti, pre ktoré z Jakchainského štátu na západe Mjanmarska utieklo od konca augusta do susedného Bangladéša už viac ako 500-tisíc Rohingov, označil nedávno vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn za "učebnicový príklad etnických čistiek".
Mjanmarská vláda obvinenia z genocídy a etnických čistiek popiera.
Genocída menšiny
K najnovšiemu hromadnému úteku Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte 25. augusta.
Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc.

Mjanmarská armáda následne spustila odvetnú operáciu.
Vzájomné zrážky si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z brutality.
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milión Rohingov.
Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.