BARCELONA. Politické strany podporujúce nezávislosť Katalánska, ktoré ovládajú regionálny parlament, v stredu vystúpili s požiadavkou, aby sa rozprava a hlasovanie o vyhlásení nezávislosti uskutočnili na budúci pondelok.
List členov španielskej občianskej iniciatívy Basta Ya! adresovaný lídrom EÚ:
Ako španielski a európski občania sme veľmi znepokojení zmätkom v súvislosti s tým, čo sa deje v Španielsku vo vzťahu ku Katalánsku. Nechceme mlčať, zatiaľ čo fakty sú nahrádzané propagandou a emócie sú manipulované regionálnou vládou podporujúcou nezávislosť, ktorá sa otvorene vzbúrila proti španielskej demokracii a európskym zmluvám. Podporte Španielsko na ceste obnovenia ústavného poriadku a pravidiel demokracie v regióne, ktorý je pod kontrolou vratkej administratívy a skorumpovanej politickej triedy. Španielsko nie je jediným členským štátom EÚ, kde je prítomné separatistické napätie. Otvorenie možnosti spochybnenia ústavy a územnej celistvosti prostredníctvom 'fait accompli', podľa scenára pripomínajúceho kolaps bývalej Juhoslávie, by skôr alebo neskôr mohlo postihnúť aj ďalšie členské štáty a viedlo by ku koncu veľkolepého projektu Európy, ktorá odmieta deštruktívny a xenofóbny nacionalizmus v rámci svojich hraníc. (Signatári listu sú napríklad španielsky filozof a spisovateľ Fernando Savater, europoslankyňa a spisovateľka Maite Pagazaurtundúa, politička Rosa Díezová, María San Gilová či profesor Carlos Martínez Gorriarán)
Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s tým, že po hlasovaní by malo nasledovať samotné vyhlásenie nezávislosti. Zatiaľ však nie je jasné, kedy by k nemu mohlo dôjsť.
Budúci pondelok ako deň konania rozpravy vzišiel z dnešného stretnutia predstaviteľov frakcií a predsedníctva katalánskeho regionálneho parlamentu.
Poslanecké kluby hnutí Spoločne za áno (Junto da Sí - JxSí) a Kandidáti za národnú jednotu (CUP) po zasadnutí žiadali, aby predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont v pondelok vystúpil na zasadnutí parlamentu.
Mal by pritom informovať poslancov o oficiálnych výsledkoch referenda o nezávislosti, ktoré sa v Katalánsku konalo v nedeľu 1. októbra.
Puigdemont by mal informovať aj o ďalšom postupe katalánskej vlády.
V súlade s katalánskym zákonom o referende sa premiérovým vystúpením v parlamente spustí procedúra vyhlásenia nezávislosti, čoho dôsledkom bude aj hlasovanie o tejto otázke v parlamente.
Podľa webu katalánskeho denníka Ara vedenie parlamentu zatiaľ nepotvrdilo program najbližšej schôdze.
Stále je preto nejasné, či sa Puigdemontovo vystúpenie v parlamente skončí vyhlásením nezávislosti, alebo či sa bude hlasovať o uznesení o vyhlásení nezávislosti.
Koalícia strán JxSí a CUP sa v Katalánsku dostala k moci na základe výsledkov volieb v roku 2015, v ktorých voličom sľubovala, že sa bude snažiť vydobyť pre Katalánsko nezávislosť od Madridu. Táto koalícia má v parlamente 72 zo 135 kresiel.

Opozícia už deklarovala, že hlasovanie o vyhlásení nezávislosti nepodporí.
Od nedeľňajšieho zákroku španielskej polície proti ilegálne uskutočnenému referendu o nezávislosti Katalánska sa situácia v tomto regióne ešte viac zdramatizovala.
V utorok vyšli do ulíc v Barcelone a ďalších katalánskych mestách státisíce ľudí protestujúcich proti tvrdému postupu bezpečnostných zložiek, ktorého dôsledkom bolo takmer 900 zranených. V Katalánsku sa v utorok súčasne konal generálny štrajk.