BARCELONA. Tisíce Kataláncov sa v utorok v rámci regionálneho štrajku zišli pred barcelonským sídlom federálnej polície na protest proti nedeľnému policajnému zásahu, po ktorom muselo byť ošetrených vyše 890 demonštrantov.
Protestuje sa aj na mnohých ďalších miestach, zablokované sú desiatky cestných ťahov v celom Katalánsku a verejná doprava funguje vo veľmi obmedzenom režime.
Spravodajský server BBC však poznamenáva, že prevádzky barcelonského letiska El Prat sa štrajk nedotkol, údajne sa dá spoľahnúť aj na taxislužby.
Zatvorili kultúrne pamiatky aj školy

Viaceré katalánske politické, odborové a iné organizácie zvolali na utorok štrajk zasahujúci do všetkých spoločenských sfér, ale najväčšie španielske odborárske združenia UGT a CCOO iniciatívu nepodporili, takže napríklad veľké továrne fungujú bez obmedzení, informovala agentúra AP.
Štrajk naopak zastavil práce v barcelonskom prístave, zatvorené zostali kultúrne pamiatky vrátane katedrály Sagrada Familia a všetky tréningy zrušil futbalový klub FC Barcelona.
Posledné údaje katalánskych úradov hovoria o zhruba 50 zablokovaných cestách, podľa denníka El País zostali zatvorené takmer všetky školy a do práce neprišli okrem iného tri štvrtiny pracovníkov štátnych zdravotníckych zariadení.
Millo obvinil katalánsku vládu
Oficiálny predstaviteľ španielskej vlády v Katalánsku Enric Millo vyjadril poľutovanie nad násilím, ktoré sprevádzalo nedeľné referendum o nezávislosti Katalánska a spôsobilo zranenia stovkám civilistov a desiatkam policajtov.
Súčasne však katalánsku vládu obvinil, že ona sama civilistov vystavila nebezpečenstvu. "Nič z toho by sa nebolo stalo, keby sa (katalánska) vláda nepostavila na odpor, neporušovala súdne rozhodnutia a neklamala a nepodvádzala ľudí," uviedol Millo podľa agentúry AP.
Vyhlásil tiež, že španielska Národná polícia a zásahové jednotky Občianskej gardy v nedeľu v Katalánsku vnikali do škôl slúžiacich ako volebné miestnosti v referende, keď bolo zjavné, že katalánska regionálna polícia Mossos d'Esquadra, podliehajúca katalánskej vláde, nebude plniť súdny rozkaz a v súlade s ním brániť hlasovaniu.
Katalánsky denník Diari di Girona v utorok napísal, že radnica v Girone v pondelok vyhlásila Milla za nežiaducu osobu, a to práve v súvislosti s postupom španielskych policajných síl voči katalánskym voličom.