LAS VEGAS, BRATISLAVA. V čase, keď už bola známa identita strelca v Las Vegas, sa k útoku cez svoju propagandistickú agentúru Amaq prihlásil Islamský štát. Netrvalo dlho a polícia vyvrátila akékoľvek napojenie Stephena Paddocka na zahraničné radikálne skupiny.
Ruský provládny server Sputnik napriek tomu na pár minút tvrdil, že „FBI povedala, že útočník z Las Vegas bol napojený na teroristickú skupinu Daeš (IS)“. Aj keď klamlivú informáciu čoskoro opravili, sociálne siete na článok dlhšie priamo odkazovali.
Facebook aj Google po útoku podľa magazínu Forbes nielenže neboli schopné nepravdivé správy a hoaxy odstrániť, ale vďaka ich klikanosti ich posunuli na lepšie pozície vo vyhľadávaní.
Útočil neoliberál?
Jedným z prvých hoaxov, ktorý sa počas útoku rozšíril, bolo meno útočníka. Polícia tesne po útoku pátrala po Marilou Danleyovej, neskôr však oznámila, že žena je nevinná, je v zahraničí a páchateľ asi zneužil jej doklady. Krajne pravicové stránky však začali šíriť správu o jej manželovi Gearym Danleym.
Muž podľa stránok na Facebooku nemal rád prezidenta Donalda Trumpa, pravicoví fanúšikovia preto začali šíriť jeho fotografiu ako „neoliberála podozrivého z útoku v Las Vegas, ktorý uveril príbehu mainstreamových médií o tom, že Trump ‚nie je náš prezident‘“.
Stránka pravičiara Richarda Spencera AltRight.com tiež priniesla správu o tom, že podozrivá dvojica konvertovala na islam. Odvolávala sa pritom na izraelskú stránku, ktorá nič také netvrdí.
Podobné príspevky o „alternatívnom ľavičiarovi“ sa šírili najmä na sociálnej sieti 4chan, kde si obrázky vymieňajú aj fanúšikovia krajnej pravice. Google pritom tieto výsledky zaradil na vrchol svojho vyhľadávania v sekcii správ.
Chcú prijať moderátorov
Magazín Atlantic tvrdí, že google týmto spôsobom hrá aktívnu úlohu v rozširovaní dezinformácií, čo poškodzuje novinárske prostredie. Spoločnosť tvrdí, že zlyhal algoritmus a „tieto výsledky by sa nemali pri vyhľadávaní objaviť“.
“Tieto výsledky by sa nemali pri vyhľadávaní objaviť.
„
Problémom je podľa Atlanticu už samotné nastavenie, ktoré povoľuje aj nespravodajským stránkam zverejnenie v sekcii správ.
Google aj Facebook pritom v posledných mesiacoch prisľúbili, že budú proti hoaxom na webe tvrdšie bojovať. Facebook v pondelok oznámil, že chce prijať ďalších tisíc moderátorov, ktorí by sledovali falošné a neetické príspevky na sociálnej sieti.
Reagoval tak na kauzu, v ktorej americký Kongres skúmal 450 ruských profilov, ktoré minuli 100-tisíc dolárov na kontroverzné reklamy počas prezidentských volieb.
Neexistujúce obete
Na šírenie hoaxov vznikli na internete hneď po útoku aj viaceré skupiny. Skupinu Las Vegas Shooting /Massacre na Facebooku založil človek, ktorý tvrdí, že je investigatívny novinár pre stránku Infowars, ktorá často šíri hoaxy. Muž s pochybným profilom pritom môže voľne šíriť na stránke akékoľvek informácie.
Podobná stránka Las Vegas shooting / massacre. Stephen Paddock & Marilou Danley! stále šíri dezinformáciu o tom, že Danleyová bola zodpovedná za streľbu a že celý útok bol pripravený, ako aj o tom, že v televízii sa objavili falošní svedkovia a ide len o klamstvo ľavicových médií.
Počas útoku v Las Vegas sa na sociálnych sieťach šírili dezinformácie aj o obetiach. Medzi nezvestnými vraj bol napríklad muž, ktorý stojí za kanálom TheReportOfTheWeek na YouTube. Jeho fotografia pritom na internete kolovala už po útoku na koncerte Ariany Grande v Manchestri, píše BBC.
„Prosím, pomôžte, môj brat bol v čase streľby v Las Vegas a odvtedy som o ňom nepočul,“ šírilo sa na Twitteri. Na fotografii bol však futbalista Chelsea Eden Hazard.