LAS VEGAS, BRATISLAVA. Keď náboženský fanatik Timothy McVeigh umiestnil bomby do budovy v Oklahome a zabil 168 ľudí, médiá ho okamžite označovali za teroristu.
Išlo o najhorší útok na americkom území pred 11. septembrom 2001.
V roku 2001 ho popravili smrtiacou injekciou, no nie za terorizmus. Namiesto toho pykal za použitie zbraní masového ničenia, za využívanie výbušnín a zápalných látok či za vraždu ôsmich federálnych policajtov.

Aj McVeighov právnik Stephen Jones spomína, že obžaloba nikdy nepoužila slová domáci terorizmus. „Vždy hovorila len o masovej vražde,“ hovorí pre AP.
Podľa neho sa báli, že v tom prípade by sa začalo viac hovoriť o motíve útočníka a McVeigh by mohol inšpirovať ďalších ľudí s podobnou motiváciou.
Čo muž v Las Vegas?
Rovnaká diskusia sa v Spojených štátoch spustila okamžite po útoku na hudobnom festivale v Las Vegas. Ani tam sa polícia prípadom zatiaľ nezaoberá ako teroristickým útokom.
Stephen Paddock, ktorý na ľudí na koncerte strieľal automatickou zbraňou z okna neďalekej hotelovej izby, sa ešte pred príchodom polície zastrelil. Jeho motív je neznámy, nevie sa ani o tom, že by mal napojenie na džihádistov, aj keď k strelcovi sa Islamský štát prihlásil.
Má však na svedomí viac ako 50 obetí, čo je najhorší útok na americkom území od roku 2001.
Podľa zákonov štátu Nevada, kde leží aj Las Vegas, sa pritom dá za teroristický čin označiť každé použitie násilia, ktoré má „spôsobiť veľké škody na zdraví alebo smrť populácii“. Streľba do davu ľudí by pod túto definíciu určite spadala.
Aby išlo o terorizmus, musí byť podľa amerických federálnych zákonov cieľom násilného alebo nebezpečného činu buď vystrašiť civilnú populáciu, či zmeniť vládnu politiku strachom.
Paddockov motív však nepoznáme.
Aby išlo o terorizmus, cieľom nemôžu byť len samotné obete a ich príbuzní, útok má vyvolať strach aj vo veľkej časti verejnosti.
A musia za ním byť politické, náboženské alebo ideologické pohnútky. Podobné znenie má aj slovenský Trestný zákonník.