BARCELONA, BRATISLAVA. Na takúto situáciu nie sú v Španielsku pripravení. Aj keď ústava referendum o oddelení časti územia nepovoľuje, Katalánci si hlasovanie zorganizovali a miestna vláda tvrdí, že v ňom dostala mandát na vyhlásenie nezávislosti.

Situácia sa tak neprestáva stupňovať a v krajine sa začína hovoriť o hrozbe občianskej vojny. Prinášame niekoľko scenárov ďalšie vývoja.
Katalánsko jednostranne vyhlási nezávislosť
O tejto možnosti teraz hovorí katalánsky premiér. Podľa zákona o referende by tak parlament mohol urobiť už do dvoch dní do vyhlásenia výsledkov referenda. Európa by tak teoreticky mohla mať v stredu nový štát.
Nie je však vôbec jasné, ako by ten štát vyzeral. Katalánsko nemá pohraničnú službu, nemá vlastnú armádu.
Ani Európska únia nepozná precedens, keď by jedného z členov opustil jeho región. Brexit je v tomto iný prípad, ten sa odohráva na základe Lisabonskej zmluvy, odchádza celý členský štát, prebiehajú o tom podrobné rokovania.

Katalánsko by tak napríklad okamžite vystúpilo zo Schengenu. Okolité štáty by obnovili kontroly na hraniciach, zaviedli clá. Problém by mali aj Katalánci v zahraničí, aj keď minimálne spočiatku by ich naďalej považovali za španielskych občanov.
Katalánsko by stratilo možnosť používať euro, voľný prístup do európskych prístavov, FC Barcelona by zrejme musela opustiť španielsku ligu a nájsť si iný domov. Francúzska liga by ju vraj mala rada vo svojich radoch.
Existuje však mnoho ďalších problémov, ktoré by nový štát musel riešiť.
To by sa prejavilo aj na ekonomike a z bohatého regiónu by sa stal chudobnejší, ako už Kataláncov ešte pred referendom varovala španielska vláda.
Vojenský zásah Madridu
Práve tento scenár prináša najhoršiu možnosť. Otázka je, ako na vyhlásenie nezávislosti zareaguje vláda v Madride. Ochrana celistvosti územia patrí medzi hlavné úlohy štátnej moci.