BARCELONA, BRATISLAVA. Pre Kataláncov to mal byť historický deň, podľa tých najviac zanietených dokonca najdôležitejší, odkedy sa pred piatimi storočiami spojili so Španielskom.

Referendum o katalánskej nezávislosti však nedopadlo dobre ani pre jednu zo strán.
Španielsky premiér Mariano Rajoy je po nedeli aj pre mnohých zahraničných lídrov mužom, ktorý namiesto dialógu používa násilie. Až 90 percent zúčastnených Kataláncov síce v referende hlasovalo za odtrhnutie, no ich nový štát je stále v nedohľadne.
Nedeľňajšie referendum odhalilo viacero vecí. Španielsku hrozí najväčší rozkol za posledné desaťročia, premiér Rajoy situáciu podcenil a to isté platí aj o Európskej únii.
Ponížený Rajoy
Keď vlani Rajoyova Ľudová strana rozbiehala kampaň pred celoštátnymi voľbami, okrem ekonomického programu stavila aj na katalánsku kartu. Katalánski separatisti posledné roky čoraz viac tlačili na Madrid, aby im dal viac právomocí. Rajoy vycítil, že španielska verejnosť je proti a v kampani brojil aj proti katalánskej nezávislosti.
Podľa analytikov však situáciu podcenil. Namiesto toho, aby rokoval s katalánskymi lídrami, z Madridu im posielal len vyhrážky. Španielska prokuratúra pred referendom obvinila desiatky katalánskych politikov vrátane tých najvyšších z porušovania ústavy.
“Komplikovaný vzťah Španielska ku Katalánsku smeruje do neznáma.
„
A Rajoy len dokola opakoval, že „žiadne referendum nie je“.
Napriek tomu poslal do Katalánska 14-tisíc policajtov. V mnohých prípadoch zasahovali zbytočne brutálne, napríklad vtedy, keď na pokojnej demonštrácii v Barcelone strieľali gumenými projektilmi.
Rajoy na rokovania pristúpil až teraz. Keďže Katalánci chcú nezávislosť vyhlásiť už do 48 hodín, môže byť neskoro. Katalánski politici mu navyše absolútne nedôverujú a zasiahnuť bude musieť pravdepodobne aj Únia.