BERLÍN, BRATISLAVA. Pre mnohých Nemcov je stále najväčším symbolom úspešného ekonomického príbehu, ktorý krajina od upokojenia finančnej krízy zažíva dodnes. Naopak, v Grécku by ste ťažko hľadali zahraničného politika, ktorý je terčom takej nenávisti ako on. Obviňujú ho z drancovania krajiny a radikálni ľavicoví demonštranti ho často prirovnávali dokonca k Adolfovi Hitlerovi.

Éra nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho sa v týchto dňoch končí. Sedemdesiatpäťročný účtovník z postu odchádza a bude „len“ predsedom Bundestagu.
Nemecké médiá po oznámení jeho odchodu hovorili o konci celej éry, ktorá viac ako meno kancelárky Angely Merkelovej nesie práve Schäubleho meno.
Nenápadný, suchý a vždy vecný účtovník Schäuble zanechá Nemecko v lepšom stave, než v akom ho v roku 2009 prebral krátko po vypuknutí finančnej krízy.
Wolfang Schäuble
- Narodil sa v roku 1942.
- Členom Bundestagu je nepretržite od roku 1972.
- V minulosti bol aj ministrom vnútra.
- V roku 1990 prežil neúspešný pokus o atentát, odvtedy je na vozíčku.
- V rokoch 1990 až 1991 bol krátko aj šéfom CDU.
- Ministrom financií je od roku 2009.
Merkelová nemusela „byť“
Nechýbalo veľa a všetko mohlo byť inak. Keď v roku 1998 z čela Kresťanskodemokratickej únie (CDU) po škandále okolo financovania strany odstúpil legendárny Helmut Kohl, jeho miesto prevzal práve Schäuble. Dnes by namiesto Merkelovej viedol stranu práve on.
Vo funkcii však vydržal len pätnásť mesiacov a po ďalšom škandále okolo financovania CDU ho nahradila Merkelová. Šéfkou CDU je dodnes, zo Schäubleho však neskôr spravila straníckeho muža číslo dva.
Keď sa v roku 2008 zo Spojených štátov začala finančná kríza šíriť aj do Európy, Nemecko na tom nebolo najlepšie. Nezamestnanosť prekračovala desať percent, kľúčová reforma pracovného trhu, ktorú Merkelovej zanechal jej predchodca Gerhard Schröder, sa len rozbiehala a nemecký hospodársky rast stagnoval.
Všetko mal „napraviť“ nový minister financií, aj keď v tom čase už ostrieľaný politik Schäuble.