MADRID. Španielsky premiér Mariano Rajoy zrušil svoju účasť na summite šéfov štátov a vlád EÚ, ktorý sa bude v piatok konať v estónskom Tallinne. Informoval o tom tento týždeň portál Euractiv.
Podľa pozorovateľov toto Rajoyovo rozhodnutie svedčí o politickom napätí v Španielsku, ktoré sa stupňuje s približujúcim sa dátumom referenda o nezávislosti Katalánska, vypísaného na 1. októbra.
Ako poznamenal spravodajský server France Info, okrem Katalánska Španielsko už roky čelí snahám o vyhlásenie nezávislosti aj v inom regióne - v Baskicku na severe krajiny. Súčasná politická kríza v Španielsku je označovaná za najzávažnejšiu za posledných 40 rokov.
Kríza vypukla šiesteho septembra, keď katalánsky regionálny parlament schválil zákon o zorganizovaní referenda o nezávislosti Katalánska.
Väčšina Kataláncov si pritom želá, aby plebiscit bol legitímny - španielske úrady ho však zakázali a vláda premiéra Rajoya povolala bezpečnostné zložky, aby blokovali prístupy do volebných miestností.
Neočakávajú násilie
Katalánsky regionálny minister vnútra Joaquin Forn vyhlásil, že referendum nebudú sprevádzať žiadne násilnosti. Referendum sa však podľa neho v každom prípade uskutoční, a to aj napriek tomu, že centrálna vláda v Madride tvrdí, že je protiprávne a snaží sa jeho konanie znemožniť.

Forn na štvrtkovej tlačovej konferencii v Barcelone potvrdil, že španielska vláda vysiela do Katalánska 10-tisíc policajtov, ktorých úlohou bude zabrániť konaniu referenda.
Forn sa už podľa vlastných slov rozprával s predstaviteľmi katalánskej regionálnej polície, a tí ho uistili, že katalánski policajti sú lojálni katalánskej regionálnej vláde a budú sa riadiť jej príkazmi a nie príkazmi vlády v Madride.
Forn však dodal, že hlavným motívom jeho rozhovorov s predstaviteľmi katalánskej polície bola nevyhnutnosť riešiť záležitosti bez akéhokoľvek použitia násilia.
Aj katalánsky minister pre zahraničné vzťahy Raül Romeva sa vyjadril, že od Kataláncov neočakáva žiadne násilie, pretože "nie je v DNA Kataláncov, aby riešili politické problémy prostredníctvom násilia".
Primátorka Barcelony je proti referendu
V príspevku, ktorý sa vo štvrtok objavil vo viacerých európskych denníkoch, primátorka katalánskej metropoly Barcelona Ada Colauová - odporkyňa nezávislosti Katalánska - odsúdila konanie vlády španielskeho premiéra Mariana Rajoya, ktoré podľa nej celú situáciu len zhoršilo.
"Španielska vláda umožnila, aby katalánsky konflikt eskaloval z interného sporu" do konfliktu, ktorý sa týka Európy, napísala barcelonská primátorka. Vyzvala aj Európsku komisiu, aby v situácii začala konať.
Katalánsky minister zahraničných vecí Raül Romeva žiadal podporu Európskej únie priamo v Bruseli. Pred novinármi v Bruseli uviedol, že inštitúcie Európskej únie musia "pochopiť, že ide o veľkú vec".
Európska komisia zamietla žiadosť primátorky Colauovej, aby zohrala úlohu sprostredkovateľa v kríze medzi Madridom a katalánskou vládou a "pomohla nájsť demokratické riešenie".
Predstavitelia katalánskych separatistov obviňujú Európsku úniu, že odmieta priznať, že podporuje ústrednú vládu v Madride a v tichosti súhlasí s jej "represívnymi krokmi" na území Katalánska.
"Musíme rešpektovať právny a ústavný poriadok Španielska," uviedol na pravidelnej tlačovej konferencii hovorca EK Alexander Winternstein.
Zopakoval, že toto je oficiálne stanovisko exekutívy EÚ, ktoré bolo v posledných týždňoch už viackrát vyjadrené.
OSN má pochybnosti
Viacerí pozorovatelia z Organizácie Spojených národov si myslia, že španielske úrady zrejme zásahmi voči katalánskym separatistom porušujú ich občianske práva.
Osobitný spravodajca OSN pre slobodu prejavu David Kaye a tiež odborník OSN na demokraciu a ľudské práva Alfred de Zayas poukázali v tejto súvislosti na zatýkanie politikov, obvinenia voči lídrom protestov, zablokované webstránky či domové prehliadky, ku ktorým dochádza v Katalánsku pred kontroverzným nedeľňajším referendom o nezávislosti.
"Bez ohľadu na zákonnosť referenda majú španielske úrady povinnosť rešpektovať tie práva, ktoré sú nevyhnutné pre demokratické spoločnosti," uviedli obaja experti v spoločnom vyhlásení.
"Opatrenia, ktorých sme svedkami, sú znepokojujúce, pretože zjavne porušujú základné práva jednotlivca," dodali.