WASHINGTON. Výbory na kontrolu tajných služieb amerického Senátu a Snemovne reprezentantov oficiálne požiadali predstaviteľov vedenia spoločností Google, Facebook a Twitter, aby prišli vypovedať v kauze možného ruského zasahovania do volieb prezidenta USA počas roku 2016.
S odvolaním sa na zdroje zo Snemovne reprezentantov o tom informovala agentúra Reuters.
Tisíce falošných účtov z Ruska
Členovia vyšetrovacej komisie v Snemovni reprezentantov Mike Conaway a Adam Schiff pred novinármi uviedli, že "Kongres a americký ľud sa potrebujú dozvedieť dôležité informácie priamo od týchto spoločností".
Verejné vypočúvanie šéfov spomínaných spoločností sa uskutoční prvého novembra, uviedol Kongres v noci zo stredy na štvrtok.
Cieľom tohto vypočúvania je zistiť, či uvedené siete mohli byť využité Ruskom na ovplyvňovanie prezidentských volieb v USA, ktorých víťazom sa stal republikánsky kandidát Donald Trump.
Facebook minulý týždeň akceptoval požiadavku amerických úradov a odovzdá Kongresu približne 3-tisíc platených inzerátov zadaných z falošných účtov spojených s Ruskom.
Varoval ho aj Obama
Šéf internetového kolosu Facebook Mark Zuckerberg vtedy súčasne avizoval, že jeho firma sa bude snažiť o transparentnejší prístup k politickej inzercii.
Denník Washington Post tento víkend napísal, že Zuckerberga na možné zasahovanie Ruska do prezidentských volieb v USA osobne upozorňoval aj bývalý prezident USA Barack Obama.
Agentúra Reuters vo svojej správe dodala, že prezident Trump v stredu v jednom zo svojich tweetov obvinil Facebook, že voči nemu vedie nepriateľskú politiku. Už predtým Trump tvrdil, že táto spoločnosť sa proti nemu sprisahala. Zuckerberg všetky tieto tvrdenia rozhodne odmieta.