RIJÁD, BRATISLAVA. Manál aš-Šarífová pred šiestimi rokmi nedokázala na cestu domov od doktora zohnať taxík. Vodiči okolo nej jazdili, civeli na ňu, obťažovali ju, jeden z nich ju dokonca prenasledoval.
„Prečo musím byť ponížená?“ pýtala sa vtedy 32-ročná žena zo Saudskej Arábie podľa rozhovoru pre denník The Times. Vodičský preukaz mala, vlastnila dokonca aj auto, no saudskoarabské zákony jej šoférovanie zakazovali. Keď o pár dní neskôr na protest dala na youtube video, ako šoféruje, za deň si ho pozrelo vyše 700-tisíc ľudí.

Aš-Šarífová zostala pre video deväť dní vo väzení, ľudia ju nazývali štetkou a jej rodina sa stala terčom takého obťažovania, že postupne odišla do zahraničia, podobne ako samotná saudskoarabská aktivistka.
V utorok aš-Šarífová, ktorá roky robila kampaň za právo žien šoférovať, zverejnila na twitteri víťazoslávne gesto. „Saudská Arábia už nikdy nebude rovnaká,“ napísala po tom, čo kráľ Salmán podpísal dekrét, ktorý od budúceho roku povolí ženám šoférovať.
Aj keď aktivisti aj politici označili tento krok za víťazstvo a veľký krok k modernejšej spoločnosti, tvrdý režim pre ženy v Saudskej Arábii sa nekončí.
Zákazy a vyhrážky
Život žien v Saudskej Arábii je takmer úplne pod kontrolou mužov. Štatistika Svetového ekonomického fóra ukazuje, že Saudská Arábia je v rovnosti žien stále na 141. mieste zo 144 krajín. Horšie sú na tom už len ženy v Sýrii, Pakistane a Jemene.
„Všetky musíme žiť v medziach ohrád, ktoré nám nakreslili naši otcovia a manželia,“ povedala podľa správy Human Rights Watch 25-ročná Zahra.
Ženy v krajine sú takmer úplne odkázané na svojich mužských poručníkov, väčšinou otcov či manželov. Bez ich povolenia nemôžu cestovať, mužská prítomnosť či podpis sa vyžadujú aj pri otvorení bankového účtu.