MNÍCHOV, BRATISLAVA. Predtým, ako sa pustí do jamajky, musí sa vyrovnať s Bavorskom. Nemecká kancelárka Angela Merkelová je tri dni po parlamentných voľbách v najťažšej pozícii, v akej bola od roku 2005, keď sa prvýkrát stala šéfkou nemeckej vlády.

Situáciu jej však nekomplikujú Zelení ani liberáli z FDP, s ktorými sa snaží vytvoriť koalíciu.
Najväčšou prekážkou sformovania novej vlády, prezývanej podľa farieb jej možných členov jamajka, je v skutočnosti jej najbližší Merkelovej spojenec – jej sesterská bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU).
Tvrdí to pre Deutsche Welle aj politológ Werner Weidenfeld z univerzity v Mníchove. „Sú pod obrovským tlakom,“ hovorí o Merkelovej konzervatívcoch.
Neohrozená štátostrana
CSU vládne Bavorsku takmer nepretržite už od skončenia druhej svetovej vojny. Tretia najľudnatejšia nemecká spolková krajinu mala len dvakrát premiéra, ktorý nepochádzal z CSU – naposledy ešte v 50. rokoch.
CSU je odvtedy nielen suverénne najsilnejšou bavorskou stranou, ale často dokonca vládne úplne sama rovnako ako dnes. Nemeckí analytici to nazývajú anomáliou tamojšieho politického systému. Merkelovej CDU dokonca v samotnom Bavorsku ani vôbec nekandiduje.
Vzťahy medzi oboma členmi únie, ako v Nemecku nazývajú koalíciu CDU/CSU, sú však v súčasnosti napätejšie viac ako kedykoľvek v nedávnej minulosti.