BERLÍN. Poslanci strán únie CDU/CSU sa v utorok v Berlíne stretli na ustanovujúcom zasadaní svojej frakcie v novom Bundestagu.
Na rokovaní nechýbali lídri Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a Kresťanskosociálnej únie (CSU) - kancelárka Angela Merkelová a bavorský krajinský premiér Horst Seehofer.
Ako vyplýva z informácií tlačovej agentúry DPA, obaja sa už v pondelok stretli, aby počas dlhšieho rozhovoru medzi štyrmi očami prediskutovali povolebnú situáciu v krajine.
Povolebná situácia
Nielen líder CSU považuje za potrebné neprejsť po nich iba tak k bežnému politickému dianiu, ale vyvodiť z nich závery.

Členovia konzervatívneho krídla strán únie volajú po tom, aby kancelárka Angela Merkelová vyvodila politickú zodpovednosť zo slabého výsledku a rezignovala na post predsedníčky CDU.
"Bolo by dôležité, aby sa tu teraz vyslali nové impulzy, predovšetkým, aby sa strana neriadila už z Úradu spolkovej kancelárky," vyhlásil v utorok vo vysielaní regionálnej rozhlasovej stanice SWR Alexander Mitsch, predseda Slobodno-konzervatívneho prelomu, akejsi platformy CDU.
Vedenie strany
Podľa jeho názoru je v tzv. druhej rade politikov CDU množstvo schopných ľudí, ktorí by boli schopní prevziať vedenie strany.

Mitsch nezostal iba pri všeobecnom návrhu, ale uviedol aj niekoľko osobností, ktoré považuje za vhodné na post predsedu strany.
Podľa neho je ním minister financií Wolfgang Schäuble, o ktorom Merkelová uvažuje ako o nástupcovi Norberta Lammerta na čele Spolkového snemu (Bundestagu), štátny tajomník v rezorte financií Jens Spahn či niekdajší predseda mládežníckej organizácie CDU CarstenLinnemann, ktorý v nedeľu získal priamy poslanecký mandát v rodnom Paderborne.
Kritizujú aj Seehofera
Hlasy volajúce po jeho rezignácii sa ozývajú aj v prípade predsedu Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horsta Seehofera. Ten tvrdí, že správnym miestom na prediskutovanie personálnych otázok je zjazd strany.
"Za sedem alebo osem týždňov máme zjazd strany," vyhlásil v Berlíne bavorský krajinský premiér a dodal, že to je správne miesto na diskusiu o podobných témach. Ak by potom delegáti dospeli k názoru, že by sa malo prijať rozhodnutie, môže sa to tam stať "slušným spôsobom", konštatoval Seehofer podľa internetového vydania denníka Bild.
V tejto neobvykle ťažkej situácii by všetko ostatné nebolo nápomocné, zdôraznil Seehofer a dodal, že by to malo "škodlivý" dopad na silu CSU a na jej postavenie.
Po stretnutí s poslancami strany líder CSU poznamenal, že podobné diskusie síce patria k demokratickej normalite, avšak musia mať správny štýl a musia sa diať na správnom mieste, ktorým je zjazd strany.
Predsedovia frakcie
Predsedom frakcie CDU/CSU zostáva Volker Kauder, ktorý je v tejto funkcii od roku 2005 a je považovaný za blízkeho spolupracovníka kancelárky Angely Merkelovej, však dosiahol mimoriadne slabý výsledok.
Podporilo ho len 77,3 percenta prítomných poslancov Kresťanskodemokratickej a Kresťanskosociálnej únie, čo je výrazne menej, ako 93,8 percenta po voľbách v roku 2013, informovali nemecké médiá s odvolaním sa na účastníkov ustanovujúceho zasadania frakcie.
Skupinu poslancov CSU v rámci frakcie CDU/CSU povedie doterajší spolkový minister dopravy Alexander Dobrindt, ktorý dnes odmietol, že by sa v strane aktuálne viedla diskusia o zmene na jej čele.