Často vám vyčítajú, že opozícia len kritizuje a reaguje na vládnu stranu Právo a spravodlivosť. Je poľská opozícia schopná priniesť do politiky nejaké nové myšlienky?
„Ako jedna z mála strán hovoríme, že by sme mali byť súčasťou eurozóny. Máme program pre strednú vrstvu, daňové úľavy. Ku každej téme máme návrhy, no, žiaľ, dnes médiá nezaujíma program, ale emócie, ktoré vytvára naša vláda. Ak sa diskutuje o tom, či budeme demokratickou krajinou, alebo nie, tak niektoré témy nie sú pre verejnosť také dôležité. Ako môžeme vstúpiť do eurozóny, keď (Kaczynského strana) PiS robí kroky vedúce k odchodu z EÚ.“

Ešte pred rokom o vás hovorili ako o lídrovi opozície, priali vám aj prieskumy. Dnes ste opäť padli pod hranicu zvoliteľnosti. Čo sa stalo?
„Sme nová strana, vznikli sme pred dvoma rokmi. Ostatné strany majú dlhoročnú históriu. Pre novú stranu je to veľmi zložitá situácia. V parlamente nemáme dosť poslancov, sme týmto počtom veľmi limitovaní. V nejakej miere je to aj tzv. Macronov efekt. Aj jeho popularita je dnes veľmi nízka, aj keď pred voľbami mal skvelý rating. Ale to, koľko percent máme teraz, nie je podstatné. Do volieb je ešte ďaleko. Je jasné, že neskočíme z piatich percent na 25, no snažíme sa aspoň o pätnásť. Naším nepriateľom je Jaroslaw Kaczynski (líder PiS) a naším cieľom je bojovať. Nie je to však jednoduché, najmä ak vláda minula na kampaň päť miliónov eur.“
Ryszard Petru (45)
- je lídrom poľskej liberálnej strany Nowoczesna (Moderná),
- pracoval ako ekonóm pre Svetovú banku, PricewaterhouseCoopers aj pre viaceré poľské banky,
- jeho strana získala vo voľbách v roku 2015 7,6 percenta hlasov,
- aj keď tesne po voľbách mala Nowoczesna v prieskumoch až 23 percent, opäť sa prepadla na približne deväť percent.
Je zložité presadzovať liberálne či kontroverzné návrhyv konzervatívnej krajine?
„Poľsko nie je také konzervatívne, ako sa zdá. Je tu časť Poliakov, ktorá je veľmi liberálna a moderná, a tých chceme reprezentovať, a potom je tu veľmi konzervatívna časť, ktorú reprezentuje PiS. Je tu aspoň 15 percent ľudí, ktorí majú podobné názory ako my. Ak sa ma spýtate, či získame 50 percent hlasov, poviem vám, že to je zložité. No my sme nevznikli na to, aby sme dostali hlasy polovice krajiny, ale aby sme reprezentovali nejaké hodnoty. Pragmatické strany bez jasného názoru zaniknú, musíme vedieť povedať, za čím stojíme.“
PiS má napriek protestom a protidemokratickým krokom historické zisky v prieskumoch. Čím to je?