BERLÍN. Komunita Turkov žijúcich v Nemecku vyjadrila v pondelok znepokojenie z úspechu pravicovopopulistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) v nedeľňajších voľbách do Spolkového snemu dosiahla.
Podľa vyhlásenia predsedu tureckej komunity v Nemecku Gökaya Sofuogla, ktoré cituje agentúra DPA, sa tomuto politickému subjektu podarilo získať 12,6 percenta hlasov "napriek alebo možno práve vďaka jeho otvorene rasistickým vyjadreniam".
Aktívne vytváranie prisťahovaleckej spoločnosti
V Nemecku je teraz podľa neho "zrejme opäť dovolené verejne uvažovať o tom, ako ľudí odstraňovať alebo strieľať na hraniciach".
Poznatky Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) z nemeckých volieb:
- potvrdila čistotu volieb
- Nemecko opäť raz preukázalo, že jeho viera v demokraciu je nezmenšená
- hrozba ovplyvnenia volieb zo strany hackerov sa nepotvrdila
- iba necelých 30 percent kandidátov boli ženy, mal by sa zvážiť zákonom stanovený korektnejší pomer medzi pohlaviami v tejto sfére
- k transparentnosti financovania politických strán by malo prispieť nariadenie o rýchlejšom informovaní
Sofuoglu narážal na slová, ktoré zazneli už dávnejšie z úst politikov AfD. Jeden z volebných lídrov tejto strany Alexander Gauland v predvolebnej kampani povedal, že splnomocnenkyňa spolkovej vlády pre migráciu, utečencov a integráciu Aydan Özoguzová, ktorá je tureckého pôvodu, by mala byť "odprataná do Anatólie".
Spolupredsedníčka AfD Frauke Petryová ešte začiatkom roka 2016 vyslovila názor, že policajti musia zabraňovať nelegálnemu prekračovaniu štátnych hraníc "v nutnom prípade aj použitím strelných zbraní".
Nemeckí Turci vyzývajú všetkých demokratov, aby "sa teraz konečne zasadzovali za aktívne utváranie prisťahovaleckej spoločnosti".
Je podľa nich potrebné vysvetľovať, že rozmanitá a otvorená spoločnosť nie je záťažou, ale príležitosťou.
Protiprisťahovalecky zameraná AfD je po nedeľňajších voľbách prvýkrát zastúpená v Spolkovom sneme, a to hneď ako tretia najsilnejšia strana. Gauland dnes vyhlásil, že AfD bude bojovať proti "invázii cudzincov z iných kultúr".
Biskupi vyzvali na verbálne odzbrojenie
Na volebný úspech AfD v pondelok so znepokojením reagoval aj predseda Nemeckej biskupskej konferencie, kardinál Reinhard Marx.
Ako vyhlásil v úvode jesenného zhromaždenia biskupov katolíckej cirkvi vo Fulde, volebný výsledok AfD je v súlade s trendom, ktorý je evidentný na starom kontinente.
"Nie je to čosi typické nemeckého," konštatoval a zdôraznil, že "Nemecko sa netočí iba okolo jednej strany". V novom parlamente bude mať zastúpenie šesť politických strán.
Kardinál vyjadril nádej, že sa tieto subjekty budú sporiť so vzájomným rešpektom a usilovať sa o najlepšie riešenia. "Ide o to, aby bolo zo štýlu jasné, že sa usilujeme o dobrú cestu. "

Reinhard Marx súčasne vyzval, aby v diskusiách na politickej scéne došlo k "verbálnemu odzbrojeniu". Parlament má istú dôstojnosť, pripomenul a dodal, že je to politická aréna, na ktorú hľadí celý národ.
Predseda Nemeckej biskupskej konferencie pripomenul, že každý z poslancov je zaviazaný celému národu a že by sa nemala robiť politika iba pre istú klientelu.
Svet by sa nemal posudzovať podľa čierno-bielych šablón. V politickej kultúre by sa nemalo nájsť miesto pre jazyk vymedzovania a nenávisti, zdôraznil Reinhard Marx.