BERLÍN, BRATISLAVA. Nebudú vládnuť, nebudú dokonca ani hlavnou opozičnou silou, nemecká Alternatíva pre Nemecko (AfD) však z nedeľňajších volieb vyšla oveľa silnejšia, ako sa predpokladalo.
Analytici už pred voľbami varovali, že len samotný vstup AfD do Bundestagu ovplyvní celú nemeckú politiku.
„Ovplyvní to politickú kultúru v parlamente, ale aj celú verejnú debatu v Nemecku. AfD bude mať teraz príležitosť šíriť svoju agendu v celej krajine,“ povedal pre SME krátko pred voľbami nemecký analytik Julian Rappold.

Odpoveď na otázku, čo vlastne AfD bude môcť presadiť, je však zložitejšia. Rovnako ako to, ako s ňou budú zvyšné strany bojovať.
Čudný spolok
Strana vznikla len krátko pred parlamentnými voľbami v Nemecku v roku 2013, v ktorých jej na vstup do parlamentu chýbali len tri desatiny percenta. Vtedy to však ešte nebol spolok extrémistov, rasistov a odporcov odlišných kultúr ako dnes.
AfD začínala ako spolok libertariánov, často prestížnych ekonómov, ktorým sa nepáčilo dotovanie bánk a zadlžených štátov po finančnej kríze z roku 2008.
To sa zmenilo po roku 2015, keď do Nemecka dorazilo asi milión utečencov. Pôvodní členovia zameraní na ekonomiku zo strany postupne odchádzali.